REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W specjalnych strefach ekonomicznych dominują motoryzacja i branża metalowa

Katarzyna Przybyła

REKLAMA

W specjalnych strefach ekonomicznych coraz popularniejsze są projekty związane z nowoczesnymi technologiami.

Specjalne strefy ekonomiczne w I półroczu 2009 r. zezwoliły na prowadzenie działalności gospodarczej na swoim terenie 58 przedsiębiorstwom. To mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku, kiedy zezwolenia otrzymało 99 firm.

REKLAMA

Firmy, inwestując w strefach, pod uwagę biorą dostępność potrzebnego im surowca. W rezultacie np. w przypadku Suwalskiej oraz Warmińsko-Mazurskiej SSE dominuje branża drzewna. Z kolei w Katowickiej, Legnickiej, Wałbrzyskiej czy Słupskiej skupiają się inwestycje w motoryzację i branżę metalową.

- Kluczową branżą w Katowickiej SSE jest branża motoryzacyjna. Ponad 60 proc. kapitału zostało zainwestowane przez firmy z tej branży. W dalszej kolejności znajdują się branże: metalowa, budowlana oraz wyroby ze szkła - mówi Łukasz Ciepły z Katowickiej SSE.

Zdarza się również, że w danej SSE każda podstrefa ma jakąś specjalizację.

- Kostrzyn nad Odrą specjalizuje się w branży papierniczej, a Słubice w logistyce. Gorzów Wielkopolski to elektronika, natomiast Nowa Sól - motoryzacja i metal - mówi Izabela Fechner, menedżer Projektów Inwestycyjnych z Kostrzyńsko-Słubickiej SSE.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Charakterystyczne jest to, że jeśli w jakiejś strefie funkcjonują już zakłady z danej branży, często przyciągają nowe inwestycje z tego samego sektora.

W Wałbrzyskiej SSE wśród najważniejszych i największych projektów inwestycyjnych w tym toku są dwie inwestycje firm zagranicznych w branży motoryzacyjnej.

REKLAMA

- Amerykański producent części samochodowych - Guardian Automotive Poland - produkować będzie plastikowe elementy dla przemysłu motoryzacyjnego. Łączna wartość inwestycji wyniesie 85,5 mln zł, a w fabryce zatrudnionych zostanie 160 osób - podaje Agnieszka Simkiewicz, specjalista ds. promocji Wałbrzyskiej SSE INVEST PARK.

Dodaje, że drugim amerykańskim producentem z branży motoryzacyjnej jest firma AAM Poland Sp. z o.o., która będzie produkować mechanizmy różnicowe, moduły napędowe, mosty oraz wały napędowe, systemy i podzespoły automatycznych napędów na cztery koła. Wartość inwestycji wyniesie 160 mln zł, w fabryce zatrudnionych zostanie 200 osób.

Często też firmy działające już w SSE decydują się na kolejne inwestycje. Pojawiają się również projekty, zakładające innowacyjne rozwiązania.

- Firma VOSS Automotive Polska, która 29 kwietnia otrzymała drugie już zezwolenie na działalność, wprowadza innowacyjną technologię, której produktem finalnym będzie nowy produkt skierowany na rynek amerykański - podaje Maciej Rojowski, project manager w Legnickiej SSE.

Jednak inwestycje, które wymagają odpowiednio wykwalifikowanej kadry, lokowane są w pobliżu dużych ośrodków akademickich. Np. w Krakowskim Parku Technologicznym inwestują firmy z sektora IT oraz nowoczesnych usług typu BPO (outsourcing procesów biznesowych, zlecanie zewnętrznemu dostawcy zarządzania projektami i procesami, tradycyjnie realizowanymi za pomocą wewnętrznych zasobów) i SSC (wydzielone centra usług wspólnych pracujące na zlecenie macierzystej organizacji).

Inwestorzy w specjalnych strefach ekonomicznych 

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

KATARZYNA PRZYBYŁA

katarzyna.przybyla@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA