REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawcy zwrócą dopłaty do pensji

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Subsydia płacowe dla pracowników zagrożonych zwolnieniem trzeba będzie zwrócić. Zrobią to zapewne pracodawcy, choć przecież w okresie ich pobierania podwładni mają pracować krócej.

Po zaakceptowaniu przez rząd pakietu działań antykryzysowych premier Donald Tusk zapowiedział, że pracownicy zagrożeniu zwolnieniami grupowymi otrzymają tzw. postojowe. Będzie się ono składać z obniżonego wynagrodzenie wypłacanego przez pracodawcę oraz dopłaty ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub, co jest mniej prawdopodobne, z Funduszu Pracy. Pomoc publiczną trzeba będzie zwrócić, gdy polepszy się sytuacja finansowa firmy.

REKLAMA

REKLAMA

Zapowiedzi rządu wzbudzają jednak wątpliwości. Po pierwsze zgodnie z dotychczasowymi uzgodnieniami partnerów społecznych dopłaty takie miały być wypłacane tym pracownikom, którzy w dobie kryzysu zgodzą się na zmniejszenie etatu oraz płacy. Miała ona być też bezzwrotna. Jeśli trzeba będzie ją zwracać, to pracodawcy będą musieli oddawać pieniądze, jakie pobierali ich pracownicy za to, że pracowali krócej. Bardziej będzie opłacać im się zwolnienie choćby części z nich.

Konieczność zwrotu pomocy publicznej byłaby mniej uciążliwa, gdyby zaproponowane przez rząd postojowe było wypłacane pracownikom np. przez rok bez konieczności zmniejszania etatu. W tym czasie pracodawcy mogliby np. ogłaszać z powodu kryzysu przestoje w pracy, a ich podwładni otrzymywaliby wynagrodzenie w stałej wysokości zbliżonej do płacy minimalnej, bez względu na to, ile godzin faktycznie przepracowali. Jeśli liczba zamówień wzrosłaby, od razu mogliby pracować w normalnym wymiarze czasu pracy.

Niestety, nie udało nam się ustalić, jakie jest dokładne stanowisko rządu w tej sprawie. Zapowiedzi premiera nie chcą też komentować partnerzy społeczni.

- Czekamy teraz na bardziej szczegółową informację ze strony rządu o tym, jakie rozwiązania dokładnie zaakceptował - mówi Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przewodniczący OPZZ Jan Guz podkreśla z kolei, że w trakcie ostatniego posiedzenia rząd zadeklarował, że w kilka dni po decyzji Rady Ministrów partnerzy społeczni otrzymają od rządu informację w sprawie szczegółowych propozycji.

- Sądzę, że będziemy musieli na nią poczekać nieco dłużej - zauważa Jan Guz.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA