| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Unijna Karta Małego Biznesu ma wspomóc rozwój małych i średnich firm

Unijna Karta Małego Biznesu ma wspomóc rozwój małych i średnich firm

Możliwość obniżenia podatku VAT dla lokalnych firm usługowych, łatwiejszy dostęp do pomocy publicznej i gwarancje szybkich płatności na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw - to niektóre rozwiązania, których wdrożenie ma pomóc w rozwoju tych firm w Unii Europejskiej.

Dyskutowane w Parlamencie Europejskim i Komisji Europejskiej propozycje legislacyjne w tym zakresie mają służyć praktycznemu wdrożeniu unijnej Karty Małego Biznesu, zawierającej 10 zasad, jakie państwa członkowskie UE powinny stosować wobec małych i średnich firm.

Szczegóły proponowanych rozwiązań przedstawiono podczas czwartkowej konferencji w Katowicach, z udziałem unijnego komisarza ds. rynku wewnętrznego i usług Charlie'go McCreevy'a. Spotkanie zorganizowała europosłanka Małgorzata Handzlik, uczestnicząca w pracach Parlamentu Europejskiego dotyczących mechanizmów pomocy dla małych i średnich firm.

"Karta Małego Biznesu została już przyjęta, natomiast wiele wynikających z niej szczegółowych rozwiązań jest na różnych etapach dyskusji i prac legislacyjnych w komisjach Parlamentu Europejskiego. Prace nad częścią z nich powinny zakończyć się do maja" - poinformowała Handzlik.

Jedną z ważniejszych dla przedsiębiorców regulacji jest umożliwienie powstawania "europejskich spółek prywatnych" (ESP), działających we wszystkich państwach UE na tych samych zasadach. Dzięki ESP małe i średnie firmy będą mogły rejestrować działalność w tej samej formie, niezależnie, czy prowadzą ją we własnym czy innym państwie Unii. Działając w formie ESP firmy zaoszczędzą czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych.

Kolejnym ułatwieniem ma być ogólne rozporządzenie o wyłączeniu grupowym, dotyczące pomocy państwa. Wyłączy ono z obowiązku wcześniejszej notyfikacji pewne kategorie pomocy publicznej, dzięki czemu zwiększy się intensywność tej pomocy dla małych i średnich firm. Ułatwi im to także korzystanie ze środków na szkolenia, badania i rozwój czy ochronę środowiska.

Bardzo pomocna we wspieraniu drobnej przedsiębiorczości ma być dyrektywa o zredukowanych stawkach VAT, która da państwom członkowskim UE możliwość obniżki tego podatku na usługi małych i średnich firm świadczone lokalnie, a wymagające dużego nakładu pracy. Planowane są też zmiany zasad związanych z wystawianiem faktur VAT, by towarzyszące temu obciążenia administracyjne były jak najmniejsze.

Inne propozycje dotyczą np. zmian w istniejącej już dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach - chodzi o wprowadzenie gwarancji, by małe i średnie firmy otrzymywały swoje płatności od kontrahentów najdalej w ciągu 30 dni.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK