| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Przedsiębiorcy łatwiej policzą opłatę środowiskową za emisję spalin

Firmy, które używają samochodów z nowymi, ekologicznymi silnikami, łatwiej policzą wysokość należnej opłaty środowiskowej. 1 stycznia 2009 r. weszło bowiem w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 14 października 2008 r. w sprawie opłat za korzystanie ze środowiska (Dz.U. nr 196, poz. 1217), które określa wysokość jednostkowych stawek za emisję spalin.

Przedsiębiorcy, którzy będą korzystać z nowych stawek, muszą pamiętać, że obliczając wysokość opłaty, trzeba przeliczyć ilość zużytego paliwa w litrach na kilogramy. Gęstość benzyny wynosi np. 0,755 kg/l. Tym samym, jeżeli samochód zużył przykładowo 10 tys. litrów benzyny, to po przeliczeniu gęstości otrzymujemy 7550 kg (7,550 tony) tego paliwa. Ilość tę mnożymy przez stawkę jednostkową. Za silnik o normie EURO4 wysokość opłaty w 2009 roku wyniesie 41,30 zł, a dla normy EURO5 - 36,50 zł.

Firmy posiadające w swojej flocie nowe ekologiczne silniki zapłacą mniej za korzystanie ze środowiska, o ile obowiązek taki w ogóle powstanie. Opłaty nie trzeba bowiem uiszczać, jeśli jest ona niższa niż 400 zł. Niemniej przedsiębiorca i tak musi przedłożyć marszałkowi województwa wykaz zawierający informacje i dane wykorzystane do ustalenia wysokości opłat.

Ewidencję wraz z ewentualną opłatą przekazuje się raz na pół roku, do końca miesiąca następującego po upływie każdego półrocza.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

lukasz.kuligowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK