| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W 2009 roku będą 4 mld zł na dotacje na inwestycje dla przedsiębiorstw

W 2009 roku będą 4 mld zł na dotacje na inwestycje dla przedsiębiorstw

Po raz pierwszy w ciągu jednego roku firmy dostaną z UE tak duże środki na wsparcie inwestycji. Pomoc będzie dzielona w ramach sześciu działań.


Wiadomo już, na ile unijnych dotacji na swoje inwestycje mogą liczyć przedsiębiorcy w ramach programu Innowacyjna Gospodarka w przyszłym roku. Z ustaleń GP wynika, że łącznie budżet sześciu działań, za które odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Gospodarki, wyniesie około 4 mld zł (ponad 1 mld euro).

Najwięcej pieniędzy zostanie rozdysponowane w ramach Działania 4.4. Są to cieszące się największą popularnością wśród firm dotacje na innowacyjne inwestycje, w ramach których przedsiębiorcy mogą sfinansować zakup nowoczesnych, światowych technologii. Do podziału w 2009 roku dostaną 426 mln euro - dwa razy więcej niż pierwotnie planowano. Urzędnicy podwoili kwotę, zatwierdzając budżet na 2009 rok.

- Według wcześniejszych założeń w przyszłym roku budżet Działania 4.4. miał wynosić ok. 250 mln euro - mówi GP Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie dzielić środki pięciu z sześciu działań.

Wszystkie konkursy o unijne dotacje są zaplanowane na styczeń. Jak mówi Danuta Jabłońska, dokładny moment ogłoszenia naborów będzie zależał od wejścia w życie rozporządzenia, które dopasuje zasady udzielania pomocy publicznej w programie do nowych przepisów unijnych (z rozporządzenia 800/2008).

- Spodziewamy się, że wejdzie ono w życie w okolicach połowy stycznia. Wówczas od razu udostępniamy dokumenty, dajemy firmom dwa tygodnie na zapoznanie się z nimi i rozpoczynamy nabory wniosków - mówi prezes PARP.

Według Danuty Jabłońskiej w przyszłym roku zostanie rozdzielone 30 proc. pieniędzy, które są w tym działaniu na lata 2007-2013. Biorąc po uwagę konkurs w 2008 roku z ogólnej kwoty 1,4 mld euro na całą perspektywę finansową do podziału w latach 2010-2013 pozostanie zaledwie ok. 400 mln euro.

Ciekawie zapowiadają się także dwa inne działania. Pierwsze - oznaczone jako 1.4-4.1 - to dotacje na prowadzenie prac badawczych oraz wdrożenie ich efektów. W 2008 roku został przeprowadzony pilotażowy nabór wniosków. W 2009 roku przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji aż 200 mln euro.

Na prawie 1 mld zł mogą także liczyć inwestorzy, którzy będą chcieli w Polsce zlokalizować swoje nowe zakłady produkcyjne lub centra usług. W grę wchodzą inwestycje o wartości co najmniej 160 mln zł. Można podejrzewać, że te pieniądze będą cieszyły się większym zainteresowaniem niż w tym roku. W tym roku w ramach tego działania przyznano największą w historii indywidualną dotację dla firmy w wysokości ponad 150 mln zł.

Dodaje, że w 2009 roku zostaną na pewno przeprowadzone dwa nabory wniosków w Działaniu 4.4. Pierwszy ma ruszyć w styczniu, a drugi na przełomie czerwca i lipca.

Z listopadowego raportu GP wynika, że w 2009 roku w ramach regionalnych programów operacyjnych zostanie wśród małych i średnich firm rozdysponowane około 1,3 mld zł.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK