| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > W 2009 roku będą 4 mld zł na dotacje na inwestycje dla przedsiębiorstw

W 2009 roku będą 4 mld zł na dotacje na inwestycje dla przedsiębiorstw

Po raz pierwszy w ciągu jednego roku firmy dostaną z UE tak duże środki na wsparcie inwestycji. Pomoc będzie dzielona w ramach sześciu działań.


Wiadomo już, na ile unijnych dotacji na swoje inwestycje mogą liczyć przedsiębiorcy w ramach programu Innowacyjna Gospodarka w przyszłym roku. Z ustaleń GP wynika, że łącznie budżet sześciu działań, za które odpowiada Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Gospodarki, wyniesie około 4 mld zł (ponad 1 mld euro).

Najwięcej pieniędzy zostanie rozdysponowane w ramach Działania 4.4. Są to cieszące się największą popularnością wśród firm dotacje na innowacyjne inwestycje, w ramach których przedsiębiorcy mogą sfinansować zakup nowoczesnych, światowych technologii. Do podziału w 2009 roku dostaną 426 mln euro - dwa razy więcej niż pierwotnie planowano. Urzędnicy podwoili kwotę, zatwierdzając budżet na 2009 rok.

- Według wcześniejszych założeń w przyszłym roku budżet Działania 4.4. miał wynosić ok. 250 mln euro - mówi GP Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która będzie dzielić środki pięciu z sześciu działań.

Wszystkie konkursy o unijne dotacje są zaplanowane na styczeń. Jak mówi Danuta Jabłońska, dokładny moment ogłoszenia naborów będzie zależał od wejścia w życie rozporządzenia, które dopasuje zasady udzielania pomocy publicznej w programie do nowych przepisów unijnych (z rozporządzenia 800/2008).

- Spodziewamy się, że wejdzie ono w życie w okolicach połowy stycznia. Wówczas od razu udostępniamy dokumenty, dajemy firmom dwa tygodnie na zapoznanie się z nimi i rozpoczynamy nabory wniosków - mówi prezes PARP.

Według Danuty Jabłońskiej w przyszłym roku zostanie rozdzielone 30 proc. pieniędzy, które są w tym działaniu na lata 2007-2013. Biorąc po uwagę konkurs w 2008 roku z ogólnej kwoty 1,4 mld euro na całą perspektywę finansową do podziału w latach 2010-2013 pozostanie zaledwie ok. 400 mln euro.

Ciekawie zapowiadają się także dwa inne działania. Pierwsze - oznaczone jako 1.4-4.1 - to dotacje na prowadzenie prac badawczych oraz wdrożenie ich efektów. W 2008 roku został przeprowadzony pilotażowy nabór wniosków. W 2009 roku przedsiębiorcy będą mieli do dyspozycji aż 200 mln euro.

Na prawie 1 mld zł mogą także liczyć inwestorzy, którzy będą chcieli w Polsce zlokalizować swoje nowe zakłady produkcyjne lub centra usług. W grę wchodzą inwestycje o wartości co najmniej 160 mln zł. Można podejrzewać, że te pieniądze będą cieszyły się większym zainteresowaniem niż w tym roku. W tym roku w ramach tego działania przyznano największą w historii indywidualną dotację dla firmy w wysokości ponad 150 mln zł.

Dodaje, że w 2009 roku zostaną na pewno przeprowadzone dwa nabory wniosków w Działaniu 4.4. Pierwszy ma ruszyć w styczniu, a drugi na przełomie czerwca i lipca.

Z listopadowego raportu GP wynika, że w 2009 roku w ramach regionalnych programów operacyjnych zostanie wśród małych i średnich firm rozdysponowane około 1,3 mld zł.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja Rozwodowa DIVORCED

Portal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK