| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pracodawcy otrzymają dofinansowania w terminie

Pracodawcy otrzymają dofinansowania w terminie

PFRON już modyfikuje system obsługi dofinansowań do wynagrodzeń niepełnosprawnych, tak aby od nowego roku, mimo zmiany przepisów, pomoc była udzielana w terminie.


W 2009 roku na pewno nie zabraknie pieniędzy na dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników - zapewnił Wojciech Skiba, prezes Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Od stycznia zmienią się zasady udzielania takiego wsparcia. Pracodawcy nie będą musieli odrębnie ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzeń i refundację opłaconych składek ZUS niepełnosprawnych. Otrzymają dofinansowanie maksymalnie 75 proc. kosztów płacy (łącznie wynagrodzeń i składek). Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy o rehabilitacji, która wprowadza takie zmiany. Teraz czeka ona już tylko na podpis prezydenta.

- Jeżeli ustawa ta nie wejdzie w życie, od nowego roku fundusz nie będzie mógł wypłacać pomocy pracodawcom - mówi Wojciech Skiba.

Przekazywanie wsparcia na podstawie obecnie obowiązujących przepisów byłoby bowiem niezgodne z rozporządzeniem KE nr 800/2008 w sprawie tzw. wyłączeń blokowych.

Ze względu na fakt, że zmiany będą miały poważny wpływ na funkcjonowanie firm, PFRON jeszcze przed wejściem w życie noweli (oraz aktów wykonawczych do niej) rozpocznie modyfikację systemu obsługi dofinansowań i refundacji. W przeciwnym razie od lutego (czyli pierwszego miesiąca, w którym pomoc będzie wypłacana na nowych zasadach), nie byłby przygotowany do przekazywania pieniędzy pracodawcom osób niepełnosprawnych.

Fundusz nie przewiduje problemów z wypłatą środków na nowych zasadach.

- System w 100 proc. wychwytuje błędy we wnioskach pracodawców, które wstrzymywałaby lub opóźniały wypłatę pomocy. Firmy natychmiast wiedzą, co muszą poprawić - mówi Wojciech Skiba.

Podkreśla, że jeśli fundusz miałby problemy z zapewnieniem pieniędzy na dofinansowania do wynagrodzeń (m.in. z powodu podwyższenia o 30 proc. podstawy obliczania takiej pomocy), PFRON przekaże na ten cel środki, które miały być wydatkowane na inne cele, np. na programy realizowane przez fundusz.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Fedorowska

psycholog, mediator. Kancelaria Mediacyjna „Primum Consensus”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK