| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nieświadomi ryzyka podatkowego

Przedsiębiorcy nieświadomi ryzyka podatkowego

Ponad 65 proc. polskich przedsiębiorców uważa, że ryzyko podatkowe w ich firmie jest niskie lub średnie - wynika z raportu przedstawionego w środę przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.

Jak podkreślili eksperci, takie przekonanie wynika główne nie tyle z oceny rzeczywistości, ale ze zbyt małej świadomości szefów i dyrektorów finansowych co do wagi zarządzania ryzykiem podatkowym.

"Polscy przedsiębiorcy zarządzają ryzykiem podatkowym przede wszystkim poprzez dobór personelu i korzystanie z zewnętrznych specjalistów. Nie opracowują natomiast strategii zarządzania tym ryzykiem na wszystkich szczeblach funkcjonowania firmy" - powiedziała współautorka raportu i partner w Deloitte Joanna Stawowska.

Tymczasem - jak argumentowała - na poziom ryzyka podatkowego istotny wpływ mają także "właściwie zaprojektowane systemy informatyczne czy czynniki zewnętrzne, jak np. interpretacja przepisów przez organy skarbowe, przewlekłość postępowań czy zmienność regulacji".

"W ciągu ostatnich 16 lat ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych była zmieniana ponad 100 razy. Na jej podstawie wydano ponad 30 aktów wykonawczych. Aby nie narazić się na przykre konsekwencje finansowe, każdy przedsiębiorca powinien na bieżąco śledzić te zmiany co jest i trudne, i kosztowne" - mówił doradca dodatkowy Michał Kłos.

Eksperci Deloitte przypomnieli, że sankcje za błędy w rozliczeniach podatkowych są w Polsce bardzo wysokie.

Np. karne odsetki za zwłokę wynoszą obecnie aż 14,5 proc. a tzw. sankcyjna stawka CIT przy transakcjach z podmiotami powiązanymi, aż 50 proc. ewentualnego zaniżenia zobowiązania podatkowego. Grzywny określane przez przepisy karno-skarbowe opiewają na ponad 10 mln zł.

Aby nie narazić się na tak poważne konsekwencje - jak podkreślali eksperci - trzeba docenić rolę systemów informatycznych w sprawozdawczości podatkowej firm.

Z raportu Deloitte wynika wprawdzie, że niemal 3/4 badanych firm okresowo weryfikuje systemy informatyczne, ale niecałe 5 proc. z nich może sporządzić przy użyciu swojego systemu poprawną deklarację podatkową.

"Reszta, chcąc poprawnie obliczyć wysokość należnego podatku, musi przeprowadzać dodatkowe kalkulacje, poza systemem informatycznym" - powiedział Michał Kłos.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK