| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zawieszanie firmy: rzecznik interweniuje w resorcie pracy

Zawieszanie firmy: rzecznik interweniuje w resorcie pracy

Rzecznik praw obywatelskich proponuje, aby termin zawieszenia działalności gospodarczej pokrywał się z okresem wyłączenia przedsiębiorcy z ubezpieczeń społecznych.


Po artykule o negatywnych konsekwencjach zawieszenia działalności gospodarczej w zakresie świadczeń ubezpieczeniowych ("Zawieszający firmę bez prawa doświadczeń" - GP nr 203/2008), Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił z pismem do Jolanty Fedak, ministra pracy i polityki społecznej. Zdaniem rzecznika przepisy o zawieszeniu działalności są niekorzystne dla przedsiębiorców, bo mogą oni zostać pozbawieni niektórych świadczeń. Wynika z nich, że zawieszenie wykonywania działalności będzie wywierało skutki prawne w zakresie ubezpieczeń społecznych od pierwszego dnia miesiąca następującego po tym, w którym przedsiębiorca dokonał zgłoszenia zawieszenia, do ostatniego dnia miesiąca, w którym dokonał zgłoszenia wznowienia wykonywania działalności. Jeśli więc przedsiębiorca zawiesi działalność na przykład od 18 grudnia do 6 lutego, składek na ubezpieczenia społeczne nie będzie opłacał za okres od 1 stycznia do 28 lutego. ZUS, w okresie od 18 do 31 grudnia, będzie go traktował jako prowadzącego działalność, mimo że działalności faktycznie nie będzie prowadził. Z drugiej strony okres 7-28 lutego będzie traktowany jako okres zawieszenia działalności, mimo że w tym czasie przedsiębiorca będzie ją wykonywał.

Według rzecznika taki stan prawny jest niedopuszczalny i dlatego trzeba go zmienić. Rzecznik postuluje wprowadzenie przepisu zapewniającego pokrywanie się terminu zawieszenia z okresem wyłączenia z ubezpieczeń społecznych.

PAWEŁ JAKUBCZAK

pawel.jakubczak@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »