REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płaca minimalna powinna być zróżnicowana regionalnie

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Od 2009 roku płaca minimalna wzrośnie o 150 zł i wyniesie 1276 zł. Będzie stanowić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Czy tak duży wzrost nie spowoduje, że pracownicy zarabiający niewiele więcej będą domagać się podwyżek?

- Podwyżka płacy minimalnej niewątpliwie spowoduje taki efekt. Podwyżek mogą się domagać jednak tylko ci pracownicy, którzy zarabiają niewiele więcej. To normalne zjawisko, bo każda taka osoba będzie chciała zachować dotychczasową relację swojego wynagrodzenia do płacy minimalnej, zwłaszcza jeśli wzrost tej ostatniej jest wysoki. A to jest możliwe tylko poprzez żądanie podwyżek. Nie sądzę, aby to zjawisko miało masowy charakter. Po podwyżce płacy minimalnej struktura wynagrodzeń wróci do równowagi, bo pensje, a więc także średnie wynagrodzenie, wciąż rosną. Zwiększane raz w roku wynagrodzenie minimalne obniża się więc w ciągu roku w stosunku do reszty płac.

REKLAMA

Czy pracodawcy spełnią żądania pracowników?

REKLAMA

- Podwyżka płacy minimalnej zawsze stawia pracodawców przed wyborem: podnieść płace czy zwolnić pracowników, zwłaszcza jeśli zdaniem szefa konieczność podwyższenia pensji spowoduje, że dalsze zatrudnienie pracownika przestanie mu się opłacać. Wyższe minimum może więc doprowadzić do tego, że firmy będą zwalniać lub zatrudniać na część etatu najmniej wydajnych podwładnych, albo nie będą przyjmować do pracy nowych osób.

Nie przeceniałbym jednak skali tego zjawiska. Dotyczy ono bowiem zazwyczaj tylko niektórych grup pracowników, np. osób młodych, bez doświadczenia zawodowego lub o bardzo niskich kwalifikacjach, zwłaszcza jeśli pracują w słabiej rozwiniętych regionach kraju, gdzie płace są ogólnie niższe, więc konieczność wypłacenia podwyższonej płacy minimalnej ma większe znaczenie niż np. w wielkich miastach.

Płaca minimalna powinna być więc różnicowana w zależności od regionów?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Tak. Polska jest krajem o dość dużych różnicach w rozwoju gospodarczym poszczególnych województw. Płaca minimalna może wynosić 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nie ogólnokrajowego, lecz średniej płacy w danym województwie. Nie sądzę też, aby w skali kraju uzasadnione było podwyższanie takiej relacji do 50 proc., tak jak chcą związki. Na obecnym poziomie wynagrodzenie minimalne pełni pozytywną funkcję zmniejszania nierówności płacowych. Gdyby stanowiło połowę przeciętnej pensji, znacznie zwiększą się koszty zatrudnienia, a to spowoduje, że pracodawcy nie będą przyjmować do pracy nowych osób, a w okresie dekoniunktury gospodarczej będą ich zwalniać. Nikt nie płaci pracownikom więcej od wartości dóbr, jakie potrafią wytworzyć, a w dobie kryzysu gospodarczego wartość produkcji spada. Trzeba o tym pamiętać, bo właśnie zbliża się okres dekoniunktury na rynkach światowych, który nie ominie Polski.

JAN RUTKOWSKI

główny ekonomista w Biurze Banku Światowego w Polsce

 

Rozmawiał ŁUKASZ GUZA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA