| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nawet 15 mln zł dla małej lub średniej firmy

Nawet 15 mln zł dla małej lub średniej firmy

105 mln euro w ciągu pięciu lat może zainwestować w akcje 20-25 małych i średnich firm Enterprise Venture Fund I.


W Polsce jest ponad 53 tys. firm o przychodach do 25 mln zł i zatrudniających do 100 osób. W ostatnich kilku miesiącach znaczna grupa z tych firm cierpi na brak kapitału do finansowania. My też to widzimy, bo takie firmy zgłaszają się do nas z wartymi kilka, kilkanaście milionów złotych projektami, choć od dawna mówimy, że interesują nas inwestycje od 50 mln zł wzwyż - mówi Jacek Siwicki, prezes Enterprise Investrors.

Powołany na 10 lat fundusz Enterprise Venture Fund I jest odpowiedzią na te zapotrzebowanie. Ma inwestować w jedną firmę od 3 do 15 mln zł i nabywać głównie mniejszościowe pakiety akcji. Interesują go inwestycje zarówno w branże nowych technologii, jak i w tradycyjne sektory gospodarki. Blisko połowę pieniędzy w EVF I ma zainwestować George Kaiser Family Fundation, a resztę europejscy i amerykańscy inwestorzy finansowi. 5 mln ma pochodzić od partnerów EI.

- W ostatnich trzech miesiącach analizowaliśmy 100 zgłoszonych projektów. Z czterema firmami rozmawiamy - mówi Rafał Bator, partner w EI, który będzie zajmował się EVF I.

- Zwykle od zgłoszenia projektu do finansowania mijają dwa, trzy miesiące. A więc pierwszych inwestycji można oczekiwać po wakacjach - dodaje Siwicki.

EI zakłada, że inwestycja w spółkę trwać będzie średnio cztery lata i powinna w tym czasie przynieść minimum trzykrotny zwrot z zainwestowanego kapitału. Po okresie inwestycji pakiet posiadany przez EVF I trafi albo na giełdę (być może na NewConnect), albo w ręce inwestora strategicznego.

- Za parę lat zobaczymy, jakim rynkiem będzie NewConnect. Jeśli będzie to rynek, na którym będzie można wychodzić z inwestycji, to z tego skorzystamy - mówi prezes Siwicki.

O pieniądze z EVF I mogą starać się firmy, które mają pomysł, generują przychody i osiągają przynajmniej zysk operacyjny. W pierwszym roku działalności fundusz będzie inwestował w Polsce, a w kolejnych latach jego działalność może zostać rozszerzona na pozostałe kraje regionu, w których EI jest obecny.

Prezes Siwicki ujawnił, że powołany w 2006 roku Polish Enterprise Fund VI do tej pory zainwestował 150 mln euro z 650 mln, jakimi dysponuje. Prezes przyznał, ze wyceny akcji niektórych spółek giełdowych spadły do tak interesującego poziomu, że fundusz może być zainteresowany ich kupnem.

Tomasz Świderek

tomasz.swiderek@infor.pl

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »