REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak umowy zwalnia pracownika z obowiązku wypłaty odszkodowania

Maria Sankowska

REKLAMA

Pracodawca, który nie zawarł z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji, nie może domagać się od niego odszkodowania, jeśli podejmie on pracę w konkurencyjnej firmie.

ORZECZENIE

REKLAMA

Teresa K. (powódka) pracowała jako agent celny. 2 kwietnia 2002 r. złożyła pisemne oświadczenie, w którym zobowiązała się, że od dnia podpisania go aż do trzech lat od zakończenia stosunku pracy nie udostępni informacji handlowych uzyskanych w pracy innym podmiotom gospodarczym. W przypadku naruszenia tych warunków miała zapłacić karę umowną w wysokości 10 tys. zł. 7 października 2003 r. pracodawca wypowiedział jej umowę o pracę. W okresie wypowiedzenia Teresa K. rozpoczęła pracę w firmie konkurencyjnej dla dotychczasowego pracodawcy. Dlatego agencja celna zwolniła ją dyscyplinarnie.

Powódka wniosła o odszkodowanie, twierdząc, że rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z prawem. Natomiast pracodawca w powództwie wzajemnym zażądał odszkodowania za naruszenie umowy o zakazie konkurencji.

Sąd I instancji stwierdził, że roszczenie pracodawcy o zapłatę kary umownej z tytułu złamania przez powódkę zakazu konkurencji nie było zasadne.

REKLAMA

Sąd II instancji podzielił to stanowisko, wskazując, że umowa o zakazie konkurencji nie została faktycznie zawarta, ponieważ pracodawca nigdy jej nie podpisał. We wskazanym dniu powódka złożyła jedynie jednostronne oświadczenie woli, które nie spełniało wymagań dla klauzuli konkurencyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca zaskarżył ten wyrok skargą kasacyjną. Stwierdził, że roszczenie wynika z treści przepisu art. 483 k.c., zgodnie z którym naprawienie szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego nastąpić może przez zapłatę określonej sumy (kara umowna). W ocenie pracodawcy oświadczenie powódki stanowiło zobowiązanie do zapłaty wskazanej w nim kary.

Sąd Najwyższy oddalił skargę. W uzasadnieniu wskazał, że przepis art. 483 par 1 k. c. przewidujący możliwość zastrzeżenia kary umownej odnosi się jedynie do umów. Skoro pomiędzy stronami nie została ona zawarta, to prawidłowe było stwierdzenie, że pracodawcy nie należy się odszkodowanie. Ponadto żądanie nie było zasadne również dlatego, że przewidziane kodeksem pracy zasady odpowiedzialności pracowników za szkodę wyrządzoną pracodawcy wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych stanowią regulację odrębną od wskazanej w kodeksie cywilnym. Zatem stosowanie, w przypadku naruszenia obowiązków pracowniczych, przepisów kodeksu cywilnego, w tym art. 483 k.c., jest niedopuszczalne.

Maria Sankowska

gp@infor.pl

Sygn. akt II PK 123/07

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

REKLAMA

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

REKLAMA

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA