| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Sprzedaż zwolniła, więc RPP nie podniesie teraz stóp

Sprzedaż zwolniła, więc RPP nie podniesie teraz stóp

Po słabych danych o produkcji gorsze od oczekiwań okazały się teraz wyniki sprzedaży detalicznej. Może to oznaczać, że po raz pierwszy od grudnia RPP nie podniesie stóp na najbliższym posiedzeniu.


Dynamika sprzedaży detalicznej w marcu wyniosła 15,7 proc. (rok do roku), wobec prognoz na poziomie 21,1 proc. Ekonomiści nie kryją zaskoczenia, bo święta wielkanocne w marcu powinny sprzyjać zwiększonym zakupom.

- Jeżeli można gdzieś upatrywać przyczyn ewentualnego spowolnienia popytu konsumpcyjnego, to pewnie trzeba szukać tego w wyższych odczuwanych i spodziewanych cenach podstawowych rzeczy, takich jak żywność, paliwa czy energia - mówi Michał Dybuła z BNP Paribas.

- Z drugiej strony gospodarstwa domowe pokazały już przed wejściem do UE, że oczekując wzrostu cen, zwiększają zakupy. Żywność już nie drożeje tak szybko jak kilka miesięcy temu, w kategoriach towarów importowanych efekt kursu też ma znaczenie - mówi z kolei Jakub Borowski, ekonomista Invest Banku.

Spadki sprzedaży zanotowano we wszystkich kategoriach, ale dużą niespodzianką jest wyraźne obniżenie w kategorii prasa i książki do 9,5 proc. z 27,7 proc. w lutym.

- Jest to o tyle zaskakujące, że wraz ze wzrostem dochodów, a taki przecież ma miejsce, sprzedaż w kategoriach dóbr luksusowych powinna wzrosnąć - mówi Borowski.

Po słabszych danych o produkcji w kwietniu zmniejsza się prawdopodobieństwo czwartej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Najbliższe posiedzenie RPP będzie 30 kwietnia.

- Moim zdaniem RPP powstrzyma się od podwyżki i poczeka przynajmniej miesiąc. W obecnej sytuacji należy brać pod uwagę możliwość spowolnienia gospodarczego i stabilizację inflacji - choć na wysokim poziomie. Mocny złoty będzie działał jak substytut zacieśnienia polityki pieniężnej. Przestrzeń do podwyżek stóp procentowych kurczy się, być może nawet do zera - twierdzi Dybuła.

Nie oznacza to jednak, że podwyżek nie będzie.

- Znając sposób funkcjonowania RPP w tym składzie, to prawdopodobnie będzie ona działała na podstawie danych miesięcznych, czekając na skrystalizowanie się jakiegoś trendu. Dlatego prawdopodobieństwo podwyżki nadal jest. Dane za kwiecień mogą się okazać dużo lepsze - dodaje ekonomista BNP Paribas.

Struktura sprzedaży w marcu i lutym

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MIREK KUK

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK