| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestorzy zagraniczni mogą nas omijać

Inwestorzy zagraniczni mogą nas omijać

Zaczyna brakować gruntów pod nowe inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych. Projekt nowelizacji zakłada powiększenie obszaru stref z 12 tysięcy do 20 tysięcy ha. Posłowie muszą szybko znowelizować ustawę o SSE, bo inaczej grozi nam odwrót zagranicznych inwestorów.

W środowisku pojawiały się też koncepcje przedłużenia życia stref do 2027 roku, jednak na razie wydają się one mniej realistyczne.

Zdaniem ekspertów i przedstawicieli spółek zarządzających strefami ten rok może być bardzo dobry pod względem napływu inwestycji do SSE, o ile na przeszkodzie nie staną ograniczenia obszaru. Prognozy wskazują, że strefy mogą przyciągnąć w tym roku 200 firm z inwestycjami o wartości nawet 11 mld zł. W ich efekcie może powstać ok. 15 tys. miejsc pracy. Według wstępnych szacunków resortu gospodarki w 2007 roku do specjalnych stref ekonomicznych wpłynęły inwestycje o wartości ok. 10 mld zł.

- Do końca 2007 r. inwestorzy zadeklarowali inwestycje w naszej strefie za 1,5 mld zł i utworzenie ponad 4 tys. nowych miejsc pracy. To był bardzo dobry rok, a ten może być jeszcze lepszy - mówi Andrzej Pasek, wiceprezes katowickiej SSE.

Na dobry sezon liczy również Mariusz Błędowski, szef strefy Euro - Park Mielec.

- Od początku roku wydaliśmy cztery zezwolenia na inwestycje o łącznej wartości 800 mln zł. Taki kwartał może się długo nie powtórzyć - mówi Mariusz Błędowski. W Lublinie ma powstać nowa fabryka opakowań, w Jasionce pod Rzeszowem zainwestuje firma z branży lotniczej oraz motoryzacyjnej, a w Dębicy będzie rozbudowywana fabryka opon.

ZE STRONY PRAWA

Działalność specjalnych stref ekonomicznych reguluje ustawa z 20 października 1994 r. (Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274). SSE działały na powierzchni 8 tys. ha. W 2006 roku nowelizacja ustawy powiększyła obszar stref do 12 tys. ha. 5 lutego rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji, która ma powiększyć obszar SSE do 20 tys. ha. Najważniejsze zmiany zapisane w projekcie: Rada Ministrów będzie określać kryteria obejmowania gruntów prywatnych statusem SSE, będzie możliwość zmiany warunków zezwolenia, członek zarządu strefy nie będzie mógł łączyć funkcji z zatrudnieniem u przedsiębiorcy prowadzącego działalność na terenie danej strefy. Projekt jest już w Sejmie.

Strefa Kostrzyńsko-Słubicka liczy w tym roku na 15 nowych inwestorów. Wstępnie dziewięć firm - z branży metalowej, maszynowej, drzewnej, spożywczej, papierniczej, elektronicznej, biopaliw, samochodowej i budowlanej - już zadeklarowało utworzenie 650 miejsc pracy i wydatki na poziomie 40 mln euro. Nie wiadomo jednak, czy uda się dorównać do poziomu 145,5 mln zł inwestycji i 2,3 tys. nowych miejsc pracy zapowiedzianych przez firmy w 2007 roku. Z kolei legnicka SSE liczy na duże projekty, które uruchomią w strefie 1,4 mld zł inwestycji i ponad 3,5 tys. nowych stanowisk pracy.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK