| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inwestorzy zagraniczni mogą nas omijać

Inwestorzy zagraniczni mogą nas omijać

Zaczyna brakować gruntów pod nowe inwestycje w specjalnych strefach ekonomicznych. Projekt nowelizacji zakłada powiększenie obszaru stref z 12 tysięcy do 20 tysięcy ha. Posłowie muszą szybko znowelizować ustawę o SSE, bo inaczej grozi nam odwrót zagranicznych inwestorów.

W środowisku pojawiały się też koncepcje przedłużenia życia stref do 2027 roku, jednak na razie wydają się one mniej realistyczne.

Zdaniem ekspertów i przedstawicieli spółek zarządzających strefami ten rok może być bardzo dobry pod względem napływu inwestycji do SSE, o ile na przeszkodzie nie staną ograniczenia obszaru. Prognozy wskazują, że strefy mogą przyciągnąć w tym roku 200 firm z inwestycjami o wartości nawet 11 mld zł. W ich efekcie może powstać ok. 15 tys. miejsc pracy. Według wstępnych szacunków resortu gospodarki w 2007 roku do specjalnych stref ekonomicznych wpłynęły inwestycje o wartości ok. 10 mld zł.

- Do końca 2007 r. inwestorzy zadeklarowali inwestycje w naszej strefie za 1,5 mld zł i utworzenie ponad 4 tys. nowych miejsc pracy. To był bardzo dobry rok, a ten może być jeszcze lepszy - mówi Andrzej Pasek, wiceprezes katowickiej SSE.

Na dobry sezon liczy również Mariusz Błędowski, szef strefy Euro - Park Mielec.

- Od początku roku wydaliśmy cztery zezwolenia na inwestycje o łącznej wartości 800 mln zł. Taki kwartał może się długo nie powtórzyć - mówi Mariusz Błędowski. W Lublinie ma powstać nowa fabryka opakowań, w Jasionce pod Rzeszowem zainwestuje firma z branży lotniczej oraz motoryzacyjnej, a w Dębicy będzie rozbudowywana fabryka opon.

ZE STRONY PRAWA

Działalność specjalnych stref ekonomicznych reguluje ustawa z 20 października 1994 r. (Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274). SSE działały na powierzchni 8 tys. ha. W 2006 roku nowelizacja ustawy powiększyła obszar stref do 12 tys. ha. 5 lutego rząd przyjął projekt kolejnej nowelizacji, która ma powiększyć obszar SSE do 20 tys. ha. Najważniejsze zmiany zapisane w projekcie: Rada Ministrów będzie określać kryteria obejmowania gruntów prywatnych statusem SSE, będzie możliwość zmiany warunków zezwolenia, członek zarządu strefy nie będzie mógł łączyć funkcji z zatrudnieniem u przedsiębiorcy prowadzącego działalność na terenie danej strefy. Projekt jest już w Sejmie.

Strefa Kostrzyńsko-Słubicka liczy w tym roku na 15 nowych inwestorów. Wstępnie dziewięć firm - z branży metalowej, maszynowej, drzewnej, spożywczej, papierniczej, elektronicznej, biopaliw, samochodowej i budowlanej - już zadeklarowało utworzenie 650 miejsc pracy i wydatki na poziomie 40 mln euro. Nie wiadomo jednak, czy uda się dorównać do poziomu 145,5 mln zł inwestycji i 2,3 tys. nowych miejsc pracy zapowiedzianych przez firmy w 2007 roku. Z kolei legnicka SSE liczy na duże projekty, które uruchomią w strefie 1,4 mld zł inwestycji i ponad 3,5 tys. nowych stanowisk pracy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Nowicki

Członek Zarządu Sembox Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK