| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dobra reputacja to pewny zysk

Dobra reputacja to pewny zysk

Wartość firmy nie wpływa tylko na jej wycenę. Ma też znaczenie przy fuzjach i przejęciach, a także w przypadku starania się o kredyt.


Goodwill w największym skrócie oznacza dobre imię bądź dobrą reputację. Budują ją wszystkie niematerialne składniki firmy współtworzące jej wartość rynkową. Składa się na nią pozycja rynkowa firmy, opinia współpracujących firm, kontrahentów i dystrybutorów oraz renoma i uznanie, jakim firma cieszy się wśród klientów.

 


Należy pamiętać o uwzględnieniu także takich elementów, jak znak handlowy firmy czy korzystna lokalizacja. Jej budowanie trwa najczęściej wiele lat i jest efektem żmudnej pracy przedsiębiorstwa na każdym polu swojej działalności. Kreując ją firma dba o dostarczanie klientowi produktu bądź usługi o najwyższej jakości przewyższającej oczekiwania nabywcy, terminowość w procesie dystrybucji, jak również stosuje optymalne strategie cenowe wobec klientów i kontrahentów. Wpływają na nią także różne formy promocji, reklama i PR.


Jako element wartości firmy goodwill ma znaczny wpływ na wycenę przedsiębiorstwa i może być wyliczone w złotych. Szczególnie duże przedsiębiorstwa z długą historią działalności, jak i mniejsze z doświadczeniem bądź dopiero rozpoczynające działalność gospodarczą, ale aspirujące do uzyskania wysokiej i uprzywilejowanej pozycji na rynku, starają się zwracać szczególną uwagę na tę składową bilansu. Może ona bowiem przynieść znaczne korzyści finansowe i nabrać istotnego znaczenia w razie przeprowadzania operacji połączenia przedsiębiorstw bądź przejęcia jednych przedsiębiorstw przez inne. Wówczas może stać się najważniejszą kartą przetargową podczas prowadzonych negocjacji i zaważyć na wyniku ostatecznej transakcji.


Również w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo cieszące się dobrą reputacją stara się o kredyt, może go uzyskać na lepszych warunkach i z niższym oprocentowaniem. Udzielając takiej firmie pożyczki bank ponosi niższe ryzyko, niż gdyby udzielił kredytu firmie o niższej reputacji.


KRZYSZTOF CHODOROWSKI

gp@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »