| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Propozycje resortu gospodarki wobec dłużników

Propozycje resortu gospodarki wobec dłużników

Resort gospodarki przygotowuje nowelizację ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczej, w której może znaleźć się zapis, że dane dłużnika będą przez 10 lat przechowywane w Biurach Informacji Gospodarczej, nawet jeśli spłacił on należności.


Gdyby takie zapisy rzeczywiście znalazły się w nowelizacji, osoby prywatne, które trafiły do rejestrów dłużników (za niespłacenie 200 zł) i firmy (500 zł.) nawet przez 10 lat mogą mieć kłopoty z uzyskaniem kredytu czy rat.


"Taka propozycja faktycznie znalazła się wśród kilku innych, ale jest stanowczo za wcześnie, by przesądzać, że będzie ona obowiązywała" - powiedziała w czwartek PAP wicedyrektor departamentu regulacji Ministerstwa Gospodarki Joanna Grad.


Jak dodała, propozycja jest obecnie konsultowana z biurami informacji gospodarczej, środowiskiem przedsiębiorców i bankami. Dopiero potem - jak zaznaczyła - zespół przygotowujący nowelizację przedstawi ją kierownictwu ministerstwa, a ten - w czerwcu rządowi.


Zdaniem Andrzeja Kulika z Krajowego Rejestru Długów (KRD), choć nowelizacja ustawy jest niezbędna, to zapis o 10-letniej bytności na liście dłużników, w przypadku uregulowania zaległości, może okazać się "wylaniem dziecka z kąpielą".


"Obawiam się, że taki zapis mógłby zmniejszyć skuteczność windykacyjną. Z naszych doświadczeń wiem, że fakt, iż po 14 dniach od zapłacenia należności dłużnik "znika" z rejestru, działa na ludzi motywująco".


Kulik powiedział, że aż 58 proc. dłużników KRD już po otrzymaniu ostrzeżenia, że zostanie umieszczona na liście dłużników, natychmiast reguluje zobowiązanie.


 Jego zdaniem, w nowelizacji powinny znaleźć się zapisy ułatwiające zamieszczanie pozytywnych informacji o firmach i konsumentach - czyli takich, którzy regularnie spłacają swe zobowiązania, nie tylko wobec banków i kontrahentów, ale np. spółdzielni mieszkaniowych, telekomunikacji, gazowni.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK