| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dyplomów nie trzeba potwierdzać

Dyplomów nie trzeba potwierdzać

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie będą musieli potwierdzać w Polsce nabytych w tych krajach kwalifikacji.


Z obowiązku nostryfikacji w Polsce dyplomów ukończenia szkoły i potwierdzania dokumentów uprawniających do wykonywania danego zawodu mają być zwolnieni przede wszystkim unijni przedsiębiorcy świadczący w Polsce tzw. usługi transgraniczne. Są to usługi czasowo świadczone w naszym kraju, które nie wymagają od tego przedsiębiorcy konieczności rejestrowania w Polsce swojej firmy.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które opracowało projekt nowej ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zamieściło w nim listę przedsiębiorców, którzy bez potwierdzania uprawnień będą mogli wykonywać swoją działalność.

Są to więc usługodawcy, którzy:
■ wykonują ten sam zawód lub działalność w innym niż Polska państwie członkowskim (które jest siedzibą ich firmy), lub
■ przez dwa lata w okresie ostatnich dziesięciu lat (w czasie odpowiadającym pełnemu wymiarowi czasu pracy) albo dłużej (w przypadku wykonywania zawodu lub działalności w niepełnym wymiarze czasu pracy) w państwie, w którym ich firma ma siedzibę, wykonywali zawód lub działalność niewymagającą potwierdzania nabytych kwalifikacji,
■ lub odbyli kształcenie regulowane (przygotowujące do wykonywania zawodu w państwie przedsiębiorcy, które może być uzupełnione szkoleniem zawodowym, okresem próbnym lub praktyką zawodową).

Dzięki projektowanym regulacjom - jak podkreślają eksperci resortu nauki - wspomniani przedsiębiorcy będą mogli szybciej rozpocząć w Polsce świadczenie usług niż w przypadku, gdyby mieli w naszym kraju uznawać swoje kwalifikacje zawodowe według ogólnie przyjętych zasad.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 20 października 2007 r.

Izabela Rakowska-Boroń
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK