| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Dyplomów nie trzeba potwierdzać

Dyplomów nie trzeba potwierdzać

Obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej nie będą musieli potwierdzać w Polsce nabytych w tych krajach kwalifikacji.


Z obowiązku nostryfikacji w Polsce dyplomów ukończenia szkoły i potwierdzania dokumentów uprawniających do wykonywania danego zawodu mają być zwolnieni przede wszystkim unijni przedsiębiorcy świadczący w Polsce tzw. usługi transgraniczne. Są to usługi czasowo świadczone w naszym kraju, które nie wymagają od tego przedsiębiorcy konieczności rejestrowania w Polsce swojej firmy.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które opracowało projekt nowej ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, zamieściło w nim listę przedsiębiorców, którzy bez potwierdzania uprawnień będą mogli wykonywać swoją działalność.

Są to więc usługodawcy, którzy:
■ wykonują ten sam zawód lub działalność w innym niż Polska państwie członkowskim (które jest siedzibą ich firmy), lub
■ przez dwa lata w okresie ostatnich dziesięciu lat (w czasie odpowiadającym pełnemu wymiarowi czasu pracy) albo dłużej (w przypadku wykonywania zawodu lub działalności w niepełnym wymiarze czasu pracy) w państwie, w którym ich firma ma siedzibę, wykonywali zawód lub działalność niewymagającą potwierdzania nabytych kwalifikacji,
■ lub odbyli kształcenie regulowane (przygotowujące do wykonywania zawodu w państwie przedsiębiorcy, które może być uzupełnione szkoleniem zawodowym, okresem próbnym lub praktyką zawodową).

Dzięki projektowanym regulacjom - jak podkreślają eksperci resortu nauki - wspomniani przedsiębiorcy będą mogli szybciej rozpocząć w Polsce świadczenie usług niż w przypadku, gdyby mieli w naszym kraju uznawać swoje kwalifikacje zawodowe według ogólnie przyjętych zasad.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie 20 października 2007 r.

Izabela Rakowska-Boroń

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK