| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ułatwienia dla usługodawców transgranicznych

Ułatwienia dla usługodawców transgranicznych

Łatwiej będzie świadczyć usługi transgraniczne. Rząd przyjął projekt nowej ustawy dotyczący zasad uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.


ZMIANA PRAWA


Nowa ustawa przygotowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wdraża do polskiego systemu prawnego część przepisów dyrektywy 2005/36/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 7 września 2005 r. Dyrektywa ta zawiera wiele rozwiązań z obecnie obowiązujących unijnych przepisów. Dlatego także w treści projektowanej ustawy można było wykorzystać sprawdzone rozwiązania. Dyrektywa unijna nie zmieniła przepisów dotyczących ogólnych zasad uznawania kwalifikacji zawodowych do wykonywania zawodów regulowanych. Z tego względu większość z nich, z pewnymi modyfikacjami, została przeniesiona z ustawy o zasadach uznawania kwalifikacji nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej.


Poważnie zmodyfikowane zostaną zasady świadczenia usług transgranicznych. Projekt przewiduje zniesienie barier i ograniczenie do minimum formalności w zakresie możliwości wykonywania zawodu regulowanego i okazjonalnego świadczenia usług transgranicznych. Jeżeli zatem ktoś będzie zainteresowany tymczasowym wykonywaniem działalności regulowanej w innym państwie UE, nie zmieniając swojej siedziby, to nie będzie poddany szczegółowym procedurom sprawdzającym przewidzianym dla osób przyjeżdżających do państwa członkowskiego z zamiarem trwałego osiedlania się.


Ustawa o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej ma wejść w życie z dniem 20 października 2007 r., czyli w terminie wskazanym do wdrożenia dyrektywy z 7 września 2005 r.Tomasz Zalewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Paszek

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK