| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zmiana ustaw krępujących rozwój przedsiębiorczości

Zmiana ustaw krępujących rozwój przedsiębiorczości

Już w pierwszej połowie przyszłego roku będzie można rozpocząć działalność gospodarczą, wypełniając jeden formularz i wysyłając go do urzędu przez internet. Rejestracja będzie trwała do trzech dni - przewiduje tzw. pakiet Kluski obejmujący zmianę kilkudziesięciu ustaw.


Wczoraj premier Jarosław Kaczyński, wiceminister skarbu państwa Michał Krupiński i przedsiębiorca Roman Kluska przedstawili pierwszy etap zmian legislacyjnych, które mają usunąć bariery w rozwoju polskiej przedsiębiorczości - zwanych pakietem Kluski.


- W pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych rozpoczął się proces wprowadzania wielu nowych regulacji, którym tworzyły coraz większe trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Teraz chcemy rozpocząć proces przełamywania tych ograniczeń i prezentujemy projekty nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej i ustawy o NIP, które mają być pierwszym krokiem w tym kierunku - mówi premier Kaczyński.


Ich głównym celem ma być uproszenie systemu zakładania działalności gospodarczej, wprowadzenie mniej uciążliwych kontroli w firmach i ogólnych przepisów o zezwoleniach, które ograniczą tworzenie kolejnych barier dla przedsiębiorców oraz władzę urzędów nad przedsiębiorcą.


- Dzięki zwiększeniu swobody gospodarczej już za kilka lat będzie można rozwijać swoją działalność w takim tempie, jak na przełomie lat 80. i 90. Do osiągnięcia sukcesu będzie potrzebna jedynie pomysłowość i ciężka praca. Już nie będzie stawała temu na przeszkodzie państwowa biurokracja - tłumaczy Roman Kluska.


Michał Krupiński, wiceminister skarbu państwa, uważa, że zmiany będą bardzo korzystne szczególnie dla małych przedsiębiorców.


- Skorzystają na nich przede wszystkim młodzi ludzie, którzy chcą zakładać nowe firmy - tłumaczy wiceminister.


Teraz każdy, kto chce zarejestrować działalność gospodarczą, musi już na wstępie odwiedzić GUS, ZUS i wypełnić dziesiątki różnych formularzy. To wszystko powoduje, że założenie firmy w Polsce trwa średnio 30 dni, co sytuuje Polskę na jednym z ostatnich miejsc wśród państw Unii Europejskiej i OECD. Pakiet Kluski przewiduje jeden poszerzony formularz NIP-owski. Wprowadzony zostanie wniosek w formie elektronicznej, tak aby można było go wysłać drogą e-mailową. Poza tym urzędy będą mogły wymieniać dane dotyczące przedsiębiorcy przez internet.


- Oznacza to możliwość wprowadzenia realnego jednego okienka, jednego formularza i rejestrację w trzy dni w momencie składania wniosku w formie elektronicznej - podkreśla Krupiński.


Kolejnym etapem liberalizacji przepisów dotyczących działalności gospodarczej ma być ograniczenie reglamentacji działalności gospodarczej. Trwają już prace nad nowelizacją ustaw regulujących koncesje, zezwolenia i działalność regulowaną. Pakiet Kluski zakłada zmianę w sumie kilkudziesięciu ustaw krępujących swobodny rozwój gospodarczy. W tym celu powołano specjalny rządowy zespół ds. deregulacji gospodarki. Ostatecznym efektem zmian ma być pozostawienie ograniczeń działalności gospodarczej jedynie w sferach, gdzie wymaga tego prawo UE i strategiczny interes państwa.

 
 


CO ZAKŁADA PAKIET KLUSKI

l jeden formularz dla przedsiębiorcy, który chce założyć działalność gospodarczą

l wniosek do urzędu w formie elektronicznej (ale także z możliwością ręcznego podpisania)

l elektroniczne przesyłanie danych pomiędzy urzędami

l likwidacja ewidencji działalności gospodarczej

l krótsze kontrole u mniejszych przedsiębiorców i jasno określony cel kontroli

l ograniczenie liczby zezwoleń i działalności regulowanej


Adam Makosz

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK