| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szansa dla firm w każdym programie

Szansa dla firm w każdym programie

67,3 mld euro to kwota unijnych funduszy na realizację polityki spójności w latach 2007-2013. Znaczna część tych środków trafi do przedsiębiorstw.Prawie w każdym programie operacyjnym, jaki będzie realizowany w kolejnym okresie programowania, przedsiębiorcy znajdą ofertę dla siebie – powiedziała minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka podczas XII Ogólnopolskiego Forum Gospodarczego Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Grażyna Gęsicka przypomniała, że w wyniku indeksacji cen z 2004 roku na ceny bieżące, pula unijnych środków na realizację polityki spójności w perspektywie finansowej 2007-2013 zwiększyła się z 59,5 mld euro do 67,3 mld euro.

Głównym programem skierowanym do przedsiębiorców będzie Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka. Na jego realizację przewidziano 8,3 mld euro. W ramach tego programu będą wspierane projekty, które są innowacyjne co najmniej w skali kraju lub na poziomie międzynarodowym. 40 proc. środków w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest przeznaczone na bezpośrednie wsparcie przedsiębiorców, 11 proc. trafi do instytucji otoczenia biznesu, 20 proc. do sfery B+R (Badania i Rozwój). W programie są też środki na informatyzację administracji na rzecz przedsiębiorstw.

W Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki na szeroko rozumianą przedsiębiorczość przeznaczonych będzie blisko 25 proc. środków: m.in. na edukację, rozwój zatrudnienia i potencjału adaptacyjnego pracowników i przedsiębiorstw.

W Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko znajdą się fundusze na przedsięwzięcia dostosowujące przedsiębiorstwa do wymogów ochrony środowiska. Przedsiębiorcy będą też beneficjentami priorytetów związanych z energetyką. Projekty z tego zakresu będą realizowane przez duże przedsiębiorstwa, które jednak w wielu przypadkach będą współpracowały z mniejszymi firmami. Wiele firm będzie mogło włączyć się w realizację dużych projektów infrastrukturalnych.

– Istotnym źródłem wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie 16 Regionalnych Programów Operacyjnych (RPO), na które przeznaczamy 16 mld euro – powiedziała Grażyna Gęsicka.

W ramach RPO zaprojektowano m.in. następujące działania: bezpośrednie wsparcie finansowe na inwestycje przedsiębiorstw, wsparcie powstawania nowych firm, wsparcie udziału w targach, wystawach oraz misjach krajowych i zagranicznych, a także wsparcie instytucji otoczenia biznesu.

W latach 2007–2013 przedsiębiorcy będą także beneficjentami Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, którego celem jest przyspieszenie tempa rozwoju społeczno-gospodarczego pięciu województw Ściany Wschodniej. W ramach Priorytetu I – Nowoczesna gospodarka współfinansowane będą m.in. budowa parków przemysłowych, parków technologicznych, przygotowanie obszarów produkcyjnych oraz strefy nowoczesnych usług i produkcji, wspieranie sieci współpracy dotyczącej innowacyjnej działalności gospodarczej (np. identyfikacja i rozwój klastrów).

XII Ogólnopolskie Forum Gospodarcze Małych i Średnich Przedsiębiorstw odbyło się
6– 7 grudnia w Warszawie. Organizatorem była Fundacja Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Tematem przewodnim forum było: Innowacyjność, Rozwój, Finanse (Fundusze Strukturalne dla MSP, 2007–2013).


Hanna Tobolska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Warchoł

Prawnik, ekspert w dziedzinie postępowania egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK