| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Nadwyżkę można odzyskać w 25 dni

Nadwyżkę można odzyskać w 25 dni

Terminy odzyskania nadwyżki podatku naliczonego nad należnym mogą być skrócone. I tak zamiast 60 dni przedsiębiorca poczeka tylko 25, a zamiast 180 dni - 60.Podatnik, który spełnił warunki, o których mowa w art. 87 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 55, poz. 535 z późn. zm.) oraz złożył umotywowany wniosek wraz z deklaracją podatkową otrzyma szybciej zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Uregulowane zaległości

Chodzi o podatnika, który uregulował zobowiązania wobec dostawców oraz rozliczył podatek należny od wewnątrzwspólnotowych nabyć i dostaw towarów, dla których nabywca jest podatnikiem. Otrzyma on zwrot nadwyżki VAT, np. przy zakupach inwestycyjnych, już w terminie 25 dni. Przy pozostałych zakupach termin będzie skrócony ze 180 do 60 dni – wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

Niezwrócenie podatku w takim terminie przez urząd skarbowy powoduje, że zwrot traktuje się jak nadpłatę podatku podlegającą oprocentowaniu na zasadach określonych w Ordynacji podatkowej. Wydłużenie terminu zwrotu VAT może nastąpić jedynie w przypadku, gdy trzeba dodatkowo sprawdzić, czy wysokość zwrotu jest zasadna. Jeżeli postępowanie wykaże zasadność zwrotu, urząd skarbowy wypłaci pieniądze wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Kto zwrotu nie dostanie

Na wcześniejszy zwrot nie może liczyć przedsiębiorca, który nie uregulował płatności wobec kontrahentów, podatników – dostawców towarów i usług. Ci muszą bowiem terminowo rozliczyć VAT z budżetem państwa. Brak zapłaty za towar może mu uniemożliwić wywiązanie się z tego ustawowego obowiązku – wyjaśniło MF.Marcin Musiał

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »