| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Upały atakują energetykę w Europie

Upały atakują energetykę w Europie

Energetycy z niepokojem patrzą, jak podnosi się słupek rtęci w termometrach. Sieci elektroenergetyczne coraz gorzej radzą sobie z falą rekordowych upałów. Jeśli się utrzymają, w państwach Europy mogą być wprowadzane ograniczenia w dostawach prądu.

W efekcie w położonej nad Wezerą elektrowni Unterweser w Dolnej Saksonii moc zmniejsza się nawet o 70 proc. Podobnie jest w elektrowniach atomowych w Badeni-Wirtembergii i Nadrenii Północnej-Westfalii. Niemieckie firmy uspokajają jednak, że mimo upałów prądu w ich kraju nie zabraknie.

Także w Polsce zabronione jest wpuszczanie do rzek gorącej wody. To ogranicza moce naszych konwencjonalnych elektrowni.

Podobne przepisy obowiązują w Hiszpanii. Z tego powodu w ostatnich dniach trzeba było okresowo zamknąć najstarszą elektrownię atomową w tym kraju.

Czy utrzymujące się upały doprowadzą do kryzysu w Europie? - Nie sądzę, by doszło do blackoutu [wyłączenie sieci], takiego jak we Włoszech w 2003 r., kiedy cały kraj został pozbawiony energii. Nie można jednak wykluczyć wprowadzenia ograniczeń zużycia, takich jak polskie stopnie zasilania - uważa Artur Głuszek. Do polskiego Urzędu Regulacji Energetyki o konsultacje w sprawie wprowadzania takich ograniczeń zwracał się już regulator rynku energetycznego z Austrii. Szef URE Leszek Juchniewicz: - Należy uczynić wszystko, by nie dopuścić do takiego przeciążenia sieci, by zadziałała automatyka i wyłączyła system. Reglamentowanie energii to lepsze rozwiązanie niż blackout.

W Polsce o wprowadzeniu ograniczeń w dostawie energii (stopnie zasilania) decyduje rząd.

Wraz z temperaturą rosną zyski firm handlujących energią. Cena prądu na lipskiej giełdzie European Energy Exchange pobiła wczoraj rekord wszech czasów. Za megawatogodzinę trzeba było zapłacić 301,5 euro.

Andrzej Kublik, Bartosz Wieliński, Berlin, Reuters

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK