| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyeliminować nieuczciwe klauzule

Wyeliminować nieuczciwe klauzule

Koniec z naruszaniem postanowień, które godzą w interes ekonomiczny konsumentów. Sąd Najwyższy orzekł, że zakaz stosowania klauzuli wpisanej do rejestru niedozwolonych postanowień obejmuje wszystkich przedsiębiorców zawierających umowy z konsumentami. Nie zaś tylko tych, których dotyczył wyrok będący podstawą wpisu.


Niebezpieczeństwo stosowania nieuczciwych klauzul bierze się z tego, że w wielu przypadkach konsument nie ma możliwości negocjowania treści umowy. Ma do wyboru – odrzucić ją lub przyjąć w całości.

Stosowaniu takich klauzul przeciwdziałał prezes UOKiK, gdyż często stwierdzano nieprawidłowości. Procedura w takiej sytuacji wyglądała w ten sposób, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za każdym razem musiał weryfikować umowy z wzorcem stosowanym przez różne instytucje.

W przypadku nieprawidłowości kierowano pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o uznanie danych postanowień za niedozwolone.

Zgodnie z wczorajszym orzeczeniem Sądu Najwyższego, który odpowiedział na pytanie sądu apelacyjnego, wpis do rejestru jest skuteczny wobec wszystkich przedsiębiorców.

Orzeczenie Sądu Najwyższego oznacza, że stosowanie zakwestionowanego postanowienia w umowach z konsumentami jest zabronione.

ŁUKASZ KULIGOWSKI

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kompass Poland

Kompass Poland jest częścią międzynarodowego koncernu Kompass International z siedzibą we Francji, w Paryżu. Kompass International należy do tej samej grupy finansowej co firma Coface. Właścicielem grupy jest Bank Natixis.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK