| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przedsiębiorcy nie unikną drugiej kontroli

Przedsiębiorcy nie unikną drugiej kontroli

W przygotowanej przez Ministerstwo Gospodarki nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano, że drugą kontrolę w firmie w tym samym czasie organy skarbowe będą mogły prowadzić tylko wówczas, gdy przeciwko przedsiębiorcy będącemu osobą fizyczną toczy się postępowanie o przestępstwo lub o przestępstwo skarbowe.


Taka kontrola byłaby możliwa również wówczas, gdy toczy się postępowanie o takie przestępstwo popełnione w związku z działaniem osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej lub postępowanie w sprawie odpowiedzialności podmiotu zbiorowego za czyny zabronione pod groźbą kary.

Autorzy projektu nowelizacji dopuszczają też prowadzenie więcej niż jednej kontroli wówczas, gdy firma działa w co najmniej 6 miejscach położonych nie tylko na terenie jednego województwa. Do tej pory przedsiębiorcy, którzy obok zakładu głównego prowadzą także oddziały w innych miastach uważali, że kontrolowanie ich jednocześnie w tym samym czasie oznacza naruszanie przepisów. Tym bardziej że ograny kontroli nie brały pod uwagę, czy przedsiębiorca prowadził na przykład swoje sklepy w jednej gminie, czy też na terenie całego kraju. Natomiast zdaniem organów kontroli samodzielne punkty sprzedaży detalicznej lub świadczenia usług muszą być kontrolowane w miejscu ich lokalizacji i nawet gdy to się robi w tym samym czasie, nie ma mowy o żadnym naruszaniu przepisów. Dlatego uregulowanie tej sprawy w projekcie nowelizacji okazało się konieczne. Gdyby inspektorzy odstąpili od kontroli z powodu prowadzonej w firmie innej kontroli, to powinni ustalić z przedsiębiorcą termin, w którym rozpoczną swoją kontrolę.

Gdyby urzędnicy prowadzili kontrolę niezgodnie z przepisami, to wyniki jej nie mogłyby być dla organów administracji publicznej podstawą działań niekorzystnych dla przedsiębiorcy – stanowią przepisy nowelizacji.

Zdaniem Katarzyny Urbańskiej z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan proponowane przepisy nowelizacji należy jeszcze uzupełnić. Trzeba wskazać organ, który zadecyduje o tym, że kontrola była prowadzona niezgodnie z przepisami, a w konsekwencji wyniki jej nie będą mogły zostać nigdy w przyszłości wykorzystane przeciwko przedsiębiorcy. Natomiast proponowany przepis nie wskazuje jednoznacznie, czy takie wyniki kontroli będą mogły zostać wykorzystane ponownie, przy następnej kontroli prowadzonej już zgodnie z przepisami prawa – tłumaczy Urbańska.

Do tej pory każdy przedsiębiorca prowadził książkę kontroli w formie papierowej. Natomiast autorzy projektu zaproponowali, aby przedsiębiorca mógł równolegle z wersją papierową prowadzić wersję w systemie teleinformatycznym. Przedsiębiorca, który prowadzi działalność w kilku miejscach, będzie mógł wówczas łatwo okazać organowi wszczynającemu kontrolę książkę w formie elektronicznej i w ten sposób uniknąć prowadzenia równolegle drugiej kontroli.

 Małgorzata Piasecka-Sobkiewcz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RESET2 Sp. z o.o.

RESET2 Sp. z o.o. istnieje od stycznia 2001 roku i kontynuuje działalność prowadzoną od 1992 roku przez RESET Computer Systems s.c. Spółka zajmuje się tworzeniem oraz wdrażaniem systemów informatycznych, wspomagających zarządzanie firmą. Produkty RESET2 to połączenie bogatych możliwości z łatwą i intuicyjną obsługą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK