| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy przyspieszają inwestycje

Firmy przyspieszają inwestycje

O 1,3 mld zł wzrosło w lutym zadłużenie kredytowe przedsiębiorstw. Zwiększyły się też długi gospodarstw domowych.

W końcu lutego przedsiębiorstwa miały na kontach bankowych 96,5 mld zł. Było to o ponad 655 mln zł więcej niż w styczniu, ale o ponad 2,9 mld zł mniej niż w grudniu ubiegłego roku – wynika z danych Narodowego Banku Polskiego o podaży pieniądza. Spadek depozytów firm w porównaniu z końcem ubiegłego roku świadczy o tym, że przeznaczają one coraz większe kwoty na inwestycje. Potwierdzają to także informacje o zadłużeniu kredytowym przedsiębiorstw. W lutym zwiększyło się ono o prawie 1,3 mld zł i wyniosło 128,7 mld zł. Natomiast w porównaniu z grudniem ubiegłego roku należności przedsiębiorstw wzrosły o 3,8 mld zł.

– Dane NBP o depozytach i należnościach przedsiębiorstw świadczą o tym, że utrzymuje się ożywienie w inwestycjach zapoczątkowane w ubiegłym roku – mówi Maciej Reluga, główny ekonomista BZ WBK.

Innego zdania jest Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska. Jego zdaniem w danych NBP o podaży pieniądza nie widać jeszcze wyraźnego ożywienia w inwestycjach, gdyż zmiany mają charakter sezonowy, choć wiadomo na podstawie informacji GUS o produkcie krajowym brutto, że takie ożywienie występuje.

Polepsza się sytuacja finansowa gospodarstw domowych. Ich depozyty ulokowane w bankach wzrosły w lutym o prawie 1,2 mld zł do 204,1 mld zł, ale były tylko o 0,3 proc. wyższe niż w grudniu 2005 r. Mały wzrost lokat rodzin wynika z tego, że zmniejsza się opłacalność depozytów bankowych ze względu na stały spadek ich oprocentowania – stopa oprocentowania rocznych złotowych lokat gospodarstw domowych w bankach komercyjnych wynosi obecnie tylko 3,2 proc. Ponadto korzyść z odsetek zmniejszana jest przez opodatkowanie dochodów od lokat kapitałowych oraz rosnące koszty prowadzenia rachunków. W rezultacie coraz większa część gospodarstw domowych lokuje swoje nadwyżki finansowe w aktywach funduszy inwestycyjnych oraz w m.in. ubezpieczeniach na życie.

Dość szybko zwiększają się kredyty zaciągane przez indywidualnych klientów banków. Według NBP, w lutym Polacy byli winni bankom 142,7 mld zł – o blisko 1,5 mld więcej niż w grudniu ubiegłego roku. Od kilku miesięcy łączna kwota kredytów dla gospodarstw domowych przewyższa zobowiązania firm wobec banków – w lutym była wyższa o prawie 14 mld zł.

Wzrost zadłużenia kredytowego gospodarstw domowych związany jest z bardzo dużym zainteresowaniem kredytami mieszkaniowymi.


Janusz K. Kowalski
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK