REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grunty dla zagranicznych

REKLAMA

Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych ogłosiła listę najbardziej atrakcyjnych terenów pod zagraniczne inwestycje. Jest w czym wybierać - poczynając od niewielkich, ale świetnie położonych działek w miastach, po duże tereny - nawet do 300 ha - równie dobrze wyposażone w media.
Wybór miejsca na inwestycje należy do kluczowych decyzji, wobec których zwykle stają przedsiębiorcy planujący działalność gospodarczą. O dobre tereny nigdy nie było łatwo, a wraz z poprawą w Polsce klimatu dla inwestycji zagranicznych jest bez wątpienia coraz trudniej. Najciekawsze lokalizacje przypadły firmom, które pojawiły się u nas najwcześniej. A co dla nowych inwestorów?

Grunt na medal

Wychodząc z założenia, że brak interesujących gruntów może osłabić motywację do podjęcia działalności w naszym kraju, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ) wspólnie z urzędami marszałkowskimi województw postanowiły zachęcić gminy i miasta do oferowania najlepiej przygotowanych gruntów. Inicjatywa przerodziła się w pierwszy ogólnopolski konkurs „Grunt na medal”, w wyniku którego w każdym z 16 województw wyłoniono jedną, najlepszą lokalizację (patrz tabela).
– Narzuciliśmy dość wygórowane kryteria i niestety większość terenów, na 342 zgłoszenia z całej Polski, w nich się nie zmieściła. Najwyżej punktowaliśmy posiadanie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego, dostępność mediów oraz połączenia transportowe – mówi Małgorzata Szemplińska z PAIiIZ. W każdym województwie propozycje gmin i miast oceniało czterech jurorów – jedna osoba z urzędu marszałkowskiego, jedna z Centrum Obsługi Inwestora i po dwie z PAIiIZ.

Złote lokalizacje

Efektem tych prac jest lista „złotych lokalizacji”, po jednej z każdego województwa. W niektórych regionach kraju, jak np. w woj. dolnośląskim, wyróżniono co najmniej kilka miejscowości, ale w niektórych, jak w świętokrzyskim, tylko jedno.
Marian Buras, wójt gminy Morawica ze Świętorzyskiego, ma tym bardziej powody do zadowolenia. Na działce o powierzchni 35 ha już wybudowały się dwie firmy, dwie kolejne mają na ukończeniu projekty budowlane i zakończą budowę w tym roku, a dwie następne złożyły wniosek o zakup części terenów, o kapitale szwedzkim i włoskim. Gmina rozpoczęła też starania o włączenie konkretnych inwestorów do Starachowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Nieco mniej szczęścia ma laureat woj. podlaskiego. Za najlepszą lokalizację uznano tam grunty inwestycyjne o powierzchni 28 ha na terenie miasta Wysokie Mazowieckie. Jarosław Siekierko, burmistrz miasta mówi, że terenem już interesują się przedsiębiorcy, w tym litewski producent pasz oraz miejscowy producent artykułów rolno-spożywczych. Ale miasto nie zamierza żadnego z nich preferować, wystawi na przetarg część tej działki, po 4 i 6 ha, a reszta ma czekać na chętnych.
Największym powodzeniem cieszyły się jednak lokalizacje w południowo-zachodniej Polsce. Niemal na pniu sprzedano w województwie dolnośląskim działki w Świdnicy i w Oławie. Pierwszą kupił amerykański koncern Colgate Palmolive, który chce postawić fabrykę pasty do zębów, a drugą AAM, poddostawca Forda. Z kolei na perełkę województwa opolskiego – ogromny teren w Skarbimierzu – skusił się brytyjski koncern Cadbury Schwepps, który wybuduje jedną z największych na świecie fabryk gumy do żucia.

Brak promocji

Jest zwiększone zainteresowanie tymi terenami, niektóre kupowano jeszcze trakcie konkursu. A to oznacza, że spełnił on dwa podstawowe cele: poznanie nowych i ciekawych lokalizacji oraz uświadomienie gminom, że konieczny jest ich wkład w przygotowanie tych gruntów, że nie wystarczy tylko wskazać na posiadany teren – mówi Małgorzata Szemplińska z PAIiIZ. Nagrodzonym terenom nie brakuje właściwie dzisiaj niczego poza promocją. Większej aktywności PAIiIZ w tym zakresie chciałaby Ewa Kapel-Śniowska z urzędu marszałkowskiego województwa świętokrzyskiego. Jej zdaniem bardzo potrzebne są gminne szkolenia na temat warunków, jakim muszą odpowiadać tereny inwestycyjne. Nie wszystkie bowiem o tym wiedzą.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Tadeusz Barzdo


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA