| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Ostatni dzień na PIT-16A

Ostatni dzień na PIT-16A

Podatnicy płacący podatek w formie karty podatkowej nie mają obowiązku składania zeznania rocznego. Nie mogą jednak zapominać, że do 31 stycznia muszą złożyć w urzędzie skarbowym deklarację o odliczonych w ciągu roku składkach zdrowotnych.

 

W ciągu roku podatnicy mogą obniżyć podatek płacony w formie karty podatkowej o kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne opłaconej w roku podatkowym. Kwota składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się kartę podatkową, nie może przekroczyć 7,75 proc. podstawy wymiaru tej składki.

W związku z tym do 31 stycznia następnego roku podatnicy muszą złożyć deklarację PIT-16A o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach roku podatkowego. W deklaracji tej wpisuje się kwotę zapłaconej składki oraz w oddzielnej rubryce kwotę składki odliczonej. Będą to dwie różne kwoty. Wynika to z tego, że faktycznie opłacana kwota składki zdrowotnej w 2005 roku stanowiła 8,50 proc. podstawy jej wymiaru. Odliczeniu składka podlega tylko do wysokości 7,75 proc. podstawy jej wymiaru. O sposobie wypełnienia deklaracji PIT-16A pisaliśmy obszernie w Gazecie Prawnej z 2 stycznia w dodatku „Księgowość i podatki”.

Przypominamy też, że niezłożenie deklaracji w terminie stanowi wykroczenie skarbowe. Kodeks karny skarbowy określa, że karze za wykroczenie skarbowe w postaci grzywny podlega podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia. Karą za wykroczenie jest grzywna określona kwotowo, której dolna granica wynosi 1/10 minimalnego wynagrodzenia. Od tego roku minimalne wynagrodzenie stanowi kwotę 899,10 zł, co oznacza, że najniższa kara za niezłożenie w terminie deklaracji PIT-16A będzie wynosiła 89,90 zł.
Bogdan Świąder

  

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK