REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Koniunktura wymusza inwestycje

REKLAMA

Firmy wreszcie planują inwestycje. Nic dziwnego, bo wzrośnie popyt w kraju i utrzyma się dobra koniunktura na rynkach zagranicznych. Pewnym hamulcem może być tylko mocny złoty.

Producenci mają powody do zadowolenia – popyt krajowy będzie rósł. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce wzrośnie o blisko 100 tys. osób, a liczba bezrobotnych spadnie o ponad 100 tys. Ponadto ponad 9,2 mln emerytów i rencistów otrzyma podwyżki świadczeń o około 6 proc. A to oznacza wzrost konsumpcji. Najbardziej konkurencyjne firmy już teraz przewidują koniunkturę i planują wzrost inwestycji (w całej gospodarce mają one wzrosnąc o prawie 9 proc.).

Przedsiębiorstwa nie powinny też narzekać na popyt zagraniczny.

– W przyszłym roku będzie niezła koniunktura na rynkach zagranicznych – mówi prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. Jego zdaniem powinno zwiększać się zapotrzebowanie na polskie wyroby. Ale tempo wzrostu eksportu będzie na tegorocznym poziomie, ponieważ mocny złoty będzie hamował sprzedaż towarów na rynkach zagranicznych.

– Dotyczyć to jednak będzie głównie firm, które po raz pierwszy będą chciały wejść na rynki zagraniczne. Oczekują one większej rentowności eksportu, a tę będzie trudno uzyskać przy mocnym złotym – wyjaśnia Marczewski.

Na ostrzejszą konkurencję powinni się przygotować przedsiębiorcy z branży włókienniczej czy skórzanej, ponieważ z rynków zagranicznych będzie je wypierać tania produkcja z Chin. Ponadto kurs złotego powinny pilnie obserwować działające na rynkach zagranicznych firmy spożywcze – bo tutaj nawet niewielkie wahania znacząco wpływają na rentowność produkcji. Część analityków obawia się nawet, że jeżeli dojdzie do umocnienia się złotego, to część eksporterów żywności może zrezygnować z eksportu. Przestrzegają jednocześnie przed pochopnymi działaniami i stratą nowo zdobytych rynków.

Większych zagrożeń eksperci nie przewidują w branżach: motoryzacyjnej, meblarskiej, chemicznej oraz przedsiębiorstw wytwarzających maszyny i urządzenia – są to najbardziej eksportowe działy gospodarki. Natomiast rosnący popyt krajowy przyspieszy między innymi produkcję artykułów gospodarstwa domowego, które mają także duże wzięcie za granicą.

W handlu zagranicznym wzrośnie rola importu przy spodziewanym przyspieszeniu w inwestycjach. Grubsze portfele Polaków spowodują też zwiększony import artykułów konsumpcyjnych.
Janusz K. Kowalski
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

Chmura obliczeniowa - bezpieczeństwo danych w erze cyfrowej transformacji, czyli dlaczego polskiego przedsiębiorcy nie stać na rezygnację z chmury [WYWIAD]

Czym jest chmura obliczeniowa? Czy przedsiębiorca korzystający z chmury może czuć się bezpiecznie? Czy to opłacalna inwestycja? O tym wszystkim rozmawiamy z Tomaszem Stachlewskim, Head of Technology CEE w AWS. 

OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

REKLAMA

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

REKLAMA