| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Koniunktura wymusza inwestycje

Koniunktura wymusza inwestycje

Firmy wreszcie planują inwestycje. Nic dziwnego, bo wzrośnie popyt w kraju i utrzyma się dobra koniunktura na rynkach zagranicznych. Pewnym hamulcem może być tylko mocny złoty.


Producenci mają powody do zadowolenia – popyt krajowy będzie rósł. Przeciętne zatrudnienie w gospodarce wzrośnie o blisko 100 tys. osób, a liczba bezrobotnych spadnie o ponad 100 tys. Ponadto ponad 9,2 mln emerytów i rencistów otrzyma podwyżki świadczeń o około 6 proc. A to oznacza wzrost konsumpcji. Najbardziej konkurencyjne firmy już teraz przewidują koniunkturę i planują wzrost inwestycji (w całej gospodarce mają one wzrosnąc o prawie 9 proc.).

Przedsiębiorstwa nie powinny też narzekać na popyt zagraniczny.

– W przyszłym roku będzie niezła koniunktura na rynkach zagranicznych – mówi prof. Krzysztof Marczewski z Instytutu Koniunktur i Cen Handlu Zagranicznego. Jego zdaniem powinno zwiększać się zapotrzebowanie na polskie wyroby. Ale tempo wzrostu eksportu będzie na tegorocznym poziomie, ponieważ mocny złoty będzie hamował sprzedaż towarów na rynkach zagranicznych.

– Dotyczyć to jednak będzie głównie firm, które po raz pierwszy będą chciały wejść na rynki zagraniczne. Oczekują one większej rentowności eksportu, a tę będzie trudno uzyskać przy mocnym złotym – wyjaśnia Marczewski.

Na ostrzejszą konkurencję powinni się przygotować przedsiębiorcy z branży włókienniczej czy skórzanej, ponieważ z rynków zagranicznych będzie je wypierać tania produkcja z Chin. Ponadto kurs złotego powinny pilnie obserwować działające na rynkach zagranicznych firmy spożywcze – bo tutaj nawet niewielkie wahania znacząco wpływają na rentowność produkcji. Część analityków obawia się nawet, że jeżeli dojdzie do umocnienia się złotego, to część eksporterów żywności może zrezygnować z eksportu. Przestrzegają jednocześnie przed pochopnymi działaniami i stratą nowo zdobytych rynków.

Większych zagrożeń eksperci nie przewidują w branżach: motoryzacyjnej, meblarskiej, chemicznej oraz przedsiębiorstw wytwarzających maszyny i urządzenia – są to najbardziej eksportowe działy gospodarki. Natomiast rosnący popyt krajowy przyspieszy między innymi produkcję artykułów gospodarstwa domowego, które mają także duże wzięcie za granicą.

W handlu zagranicznym wzrośnie rola importu przy spodziewanym przyspieszeniu w inwestycjach. Grubsze portfele Polaków spowodują też zwiększony import artykułów konsumpcyjnych.
Janusz K. Kowalski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Ręczkowska

Specjalista w zakresie księgowości, kadr i płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK