| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szybkie zmiany mogą poprawić wykorzystanie funduszy

Szybkie zmiany mogą poprawić wykorzystanie funduszy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiedziała niespodziewanie rewolucję w trybie składania i procedurach oceny wniosków o unijne dotacje inwestycyjne dla sektora małych i średnich firm. Ułatwienia już obowiązują, a więc składający wnioski w obecnej rundzie, której termin upływa 29 grudnia, mogą z nich korzystać.

Przedsiębiorcy znacznie szybciej niż do tej pory będą dowiadywać się, czy ich wniosek o dotację został przyjęty, czy odrzucony. Żeby tak się stało, ocena techniczno-ekonomiczna będzie odbywać się w Regionalnych Zespołach Oceniających, które mają działać przy Regionalnych Instytucjach Finansujących. Jak pamiętamy, wniosek o dotację był poddawany najpierw ocenie formalnej, polegającej na sprawdzeniu, czy wszystkie dokumenty i załączniki są w porządku, techniczno-ekonomicznej, kiedy sprawdzano finansową zdolność firmy do wykonania zaplanowanego projektu, oraz ocenie wartości merytorycznej projektu. RIF dokonywał tylko oceny formalnej, resztą zajmowały się PARP i Ministerstwo Gospodarki. To wydłużało procedury w nieskończoność. Dla firm niemających długiego finansowania lub wystarczających środków własnych było nie do przyjęcia. – Każdy przedsiębiorca będzie mógł ocenić szanse na uzyskanie finansowania blisko miejsca prowadzonej działalności – mówi minister gospodarki Piotr Woźniak, który jest współautorem zmian.
Każda firma starająca się o dotację inwestycyjną będzie mogła już po złożeniu wniosku skorygować koszty kwalifikowane o 10 proc.

Kryteria oceny możliwości finansowych firmy będą bardziej jasne. Żeby udokumentować finansowe zdolności do przeprowadzenia inwestycji wystarczy, że firma przedstawi promesę kredytu, leasingu lub dokumenty, że zapewni jej finansowanie fundusz inwestycyjny. – Znika nieszczęśliwa konieczność podwójnej oceny finansowej projektu, raz przez bank, a potem ponownie przez PARP – mówi P. Woźniak. Tylko gdy będzie chciała realizować projekt ze środków własnych, musiała będzie składać w RIF całą dokumentacje finansową, jak do tej pory. Tę zmianę postulowały także banki. – Jest słuszne, by dla wniosków, do których dołączone zostały promesy lub umowa o kredyt, PARP nie dokonywał już oceny finansowej projektu, której wcześniej dokonał bank – mówi Jarosław Fordoński, wicedyrektor departamentu ds. UE w BRE Banku.

Firma w czasie oceny wniosku przez zespoły regionalne będzie mogła skorygować koszty kwalifikowane, czyli te, które mogą być dofinansowane dotacją unijną.

Ponieważ kryteria unijne definiujące te koszty nie są do końca jasne, w przeszłości przedsiębiorcy często gubili się i wpisywali wydatki, które nie mogą być dotowane. Nawet niewielka kwota wpisana błędnie mogła spowodować dyskwalifikację. Koszty kwalifikowane muszą zgadzać się i na to nie ma siły. Błąd można będzie teraz skorygować nie zaprzepaszczając szansy na dotację. Granica błędu wynosi teraz 10 proc. Poprawiać wniosek będzie można pod okiem specjalisty z RIF.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Koralewski

Aplikant radcowski, ekspert w dziedzinie prawa handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK