| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Szybkie zmiany mogą poprawić wykorzystanie funduszy

Szybkie zmiany mogą poprawić wykorzystanie funduszy

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiedziała niespodziewanie rewolucję w trybie składania i procedurach oceny wniosków o unijne dotacje inwestycyjne dla sektora małych i średnich firm. Ułatwienia już obowiązują, a więc składający wnioski w obecnej rundzie, której termin upływa 29 grudnia, mogą z nich korzystać.

Przedsiębiorcy znacznie szybciej niż do tej pory będą dowiadywać się, czy ich wniosek o dotację został przyjęty, czy odrzucony. Żeby tak się stało, ocena techniczno-ekonomiczna będzie odbywać się w Regionalnych Zespołach Oceniających, które mają działać przy Regionalnych Instytucjach Finansujących. Jak pamiętamy, wniosek o dotację był poddawany najpierw ocenie formalnej, polegającej na sprawdzeniu, czy wszystkie dokumenty i załączniki są w porządku, techniczno-ekonomicznej, kiedy sprawdzano finansową zdolność firmy do wykonania zaplanowanego projektu, oraz ocenie wartości merytorycznej projektu. RIF dokonywał tylko oceny formalnej, resztą zajmowały się PARP i Ministerstwo Gospodarki. To wydłużało procedury w nieskończoność. Dla firm niemających długiego finansowania lub wystarczających środków własnych było nie do przyjęcia. – Każdy przedsiębiorca będzie mógł ocenić szanse na uzyskanie finansowania blisko miejsca prowadzonej działalności – mówi minister gospodarki Piotr Woźniak, który jest współautorem zmian.
Każda firma starająca się o dotację inwestycyjną będzie mogła już po złożeniu wniosku skorygować koszty kwalifikowane o 10 proc.

Kryteria oceny możliwości finansowych firmy będą bardziej jasne. Żeby udokumentować finansowe zdolności do przeprowadzenia inwestycji wystarczy, że firma przedstawi promesę kredytu, leasingu lub dokumenty, że zapewni jej finansowanie fundusz inwestycyjny. – Znika nieszczęśliwa konieczność podwójnej oceny finansowej projektu, raz przez bank, a potem ponownie przez PARP – mówi P. Woźniak. Tylko gdy będzie chciała realizować projekt ze środków własnych, musiała będzie składać w RIF całą dokumentacje finansową, jak do tej pory. Tę zmianę postulowały także banki. – Jest słuszne, by dla wniosków, do których dołączone zostały promesy lub umowa o kredyt, PARP nie dokonywał już oceny finansowej projektu, której wcześniej dokonał bank – mówi Jarosław Fordoński, wicedyrektor departamentu ds. UE w BRE Banku.

Firma w czasie oceny wniosku przez zespoły regionalne będzie mogła skorygować koszty kwalifikowane, czyli te, które mogą być dofinansowane dotacją unijną.

Ponieważ kryteria unijne definiujące te koszty nie są do końca jasne, w przeszłości przedsiębiorcy często gubili się i wpisywali wydatki, które nie mogą być dotowane. Nawet niewielka kwota wpisana błędnie mogła spowodować dyskwalifikację. Koszty kwalifikowane muszą zgadzać się i na to nie ma siły. Błąd można będzie teraz skorygować nie zaprzepaszczając szansy na dotację. Granica błędu wynosi teraz 10 proc. Poprawiać wniosek będzie można pod okiem specjalisty z RIF.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bridgestone

To czołowy światowy producent opon do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, motocykli, maszyn rolniczych, samolotów oraz maszyn do robót ziemnych, a także dostawca rozwiązań w zakresie bieżnikowania Bandag dla samochodów ciężarowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK