| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Więcej pracy dla specjalistów

Więcej pracy dla specjalistów

Mimo dużego bezrobocia, poprawia się sytuacja wielu branż, rośnie także liczba ofert pracy dla specjalistów z wyższym wykształceniem. Taki jest wniosek z raportu „Rynek pracy specjalistów”, przygotowanego przez portal internetowy Pracuj.pl.

Specjaliści z wyższym wykształceniem poszukiwani są szczególnie w przemyśle ciężkim, co zdaniem Przemysława Gacka, prezesa Pracuj.pl, jest wynikiem zwiększonej liczby inwestycji w Polsce. Oprócz przemysłu ciężkiego największą liczbą ofert może pochwalić się handel, przemysł lekki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

W przemyśle farmaceutycznym oraz w branży IT bezwzględna liczba ofert pracy wzrosła niemal dwukrotnie w stosunku do I kwartału 2005 r. To doskonały wynik pokazujący, jak bardzo obie branże rozwinęły się w ostatnim roku.

Wszystkie zawody do góry

Podobnie jak na początku roku, nadal najłatwiej znaleźć pracę w sprzedaży detalicznej i hurtowej – pochodzi stąd co dziewiąte ogłoszenie. Nieznaczny spadek zanotowała branża „inżynieria, konstrukcje, technologie” – choć wzrosła bezwzględna liczba ofert, procentowy udział tej branży w całkowitej liczbie ofert pracy spadł z 10,4 proc. do 8,8 proc.

Największy – bo niemal dwukrotny – wzrost bezwzględnej liczby ofert pracy miał miejsce w działach obsługi klienta i call center. Nadal pochodzi stąd co dwudzieste ogłoszenie. Duży wzrost liczby ofert pracy odnotowano także w zawodach związanych z informatyką, finansami i ekonomią oraz produkcją. Procentowy udział większości zawodów w całkowitej liczbie ofert pracy nie uległ większym zmianom.

Coraz mniej pracy w stolicy

– Coraz więcej różnych inwestycji zostaje ulokowanych poza stolicą – mówi prezes P. Gacek. – Sprawia to, że liczba ogłoszeń skierowanych do województwa mazowieckiego stale maleje na tle wszystkich ofert pracy. Pochodzi stąd już tylko co szóste ogłoszenie. Tymczasem w I kwartale 2005 roku dla Warszawy przeznaczona była co piąta oferta, a w 2004 r. – co czwarta. Zdaniem P. Gacka, zagraniczne firmy coraz częściej lokują w Polsce swoje centra obsługi klientów poza Warszawą, powstają także specjalizujące się w tej dziedzinie firmy – a to sprawia, że coraz więcej kandydatów poszukuje się do działów obsługi klienta i call center.

Oznacza to także, że coraz łatwiej znaleźć pracę w pozostałych województwach. W stawce przodują województwa śląskie, wielkopolskie, dolnośląskie oraz małopolskie. Szczególnie w przypadku województwa śląskiego widać, jak znacząco wzrosła liczba ofert – od stycznia do końca marca mieszkańcy tego województwa mogli wybierać spośród 629 ofert. W II kwartale – już spośród 1049 ogłoszeń. Procentowy udział wszystkich województw w całkowitej liczbie ofert pracy zwiększył się kosztem województwa mazowieckiego. 

 Grzegorz Kozyra

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Dobrowolska

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK