| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Podwyżka akcyzy na prąd ma uchronić budżet przed stratami

Podwyżka akcyzy na prąd ma uchronić budżet przed stratami

Podwyżka o 11 proc. stawki akcyzy na prąd, jaką proponuje w projekcie ustawy o akcyzie Ministerstwo Finansów, ma wyeliminować ryzyko ubytku w dochodach budżetowych, które mogłyby wystąpić ze względu na zmianę systemu poboru tego podatku - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt zmian przepisów akcyzowych, które miałyby obowiązywać od początku przyszłego roku. Jak mówił posłom Neneman zmiany podyktowane są koniecznością dostosowania polskiego prawa do wymagań Unii Europejskiej."Od 1 stycznia (2006 roku) musimy mieć nowy system poboru akcyzy od energii elektrycznej" - powiedział Neneman.Nowy system będzie polegał na poborze podatku od dystrybutora energii, a nie od wytwórcy. Tymczasem, jak mówił Neneman, podczas przesyłu "ginie" około 10 proc. energii. Stąd podwyżka stawki, którą resort zaproponował w projekcie ustawy.Jak powiedział Neneman ma ona zrekompensować pomniejszenie bazy podatkowej. Resort proponuje, aby stawka akcyzy wzrosła do 22,2 zł za megawatogodzinę w miejsce 20 zł, które pobierane są obecnie."Gdybyśmy nie zaproponowali tej zmiany, to w przyszłym roku wpływy z akcyzy byłyby niższe o 276 mln zł. Pojawia się pytanie, czy w obecnej sytuacji budżetowej nas na to stać" - powiedział Neneman.Wiceminister finansów dodał, że trudno jednoznacznie wykazać, czy zmiana stawki akcyzy na prąd spowoduje wzrost cen energii elektrycznej. Neneman dodał, że według wyliczeń ministerstwa wzrost cen nie powinien wystąpić

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK