| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Pośrednicy w opłacaniu rachunków zakładają izbę gospodarczą

Pośrednicy w opłacaniu rachunków zakładają izbę gospodarczą

Firmy, które pośredniczą w opłacaniu rachunków, zakładają ogólnopolską izbę gospodarczą. Izba ma walczyć o rozwiązania prawne dla tej branży i poprawić jej wizerunek.

Pośrednicy w opłacaniu rachunków za prąd, gaz i inne media mają w ostatnich miesiącach czarną serię. W marcu br. upadła firma MM w Łodzi, zostawiając wielu klientów z nieuregulowanymi rachunkami sięgającymi nawet kilkuset złotych. Pod koniec 2004 r. prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał Grupę Finansowo-Handlową NOVA z Gdańska, działającą przez sieć punktów Multikasa, która oszukała ok. 1500 osób. Ponieważ wpłaty nie trafiały na konta wierzycieli (głównie zakładów energetycznych, gazowni czy firm telekomunikacyjnych), oszukani klienci muszą jeszcze raz opłacić rachunki. Inaczej wygląda sytuacja, gdy płacimy na poczcie i w bankach. Z tymi podmiotami pośrednicy wygrywają jednak niższymi prowizjami.

A jest o co walczyć, bo – według szacunkowych danych – rynek masowych płatności to ok. 50 mln rachunków miesięcznie. Pośrednicy mają obecnie ok. 10 proc. rynku, ale do 2007 r. chcą obsługiwać 25 proc. tego typu płatności. Istnieje już 1300-1500 punktów kasowych, które obsługują nawet 5 mln transakcji miesięcznie na sumę ok. 600 mln zł. Branża jest jednak zróżnicowana – obok siebie działają giganci mający w sieciach po kilkadziesiąt punktów i tworzący fundusze gwarancyjne na zabezpieczenie ewentualnych roszczeń klientów, ale też wiele małych, pojedynczych punktów. Nikt nie kontroluje, w jaki sposób prowadzona jest w nich obsługa klientów, czy są reklamacje i jak są załatwiane, jaka jest kondycja finansowa tych firm itp. – Coraz ważniejsza staje się zatem potrzeba prawnego uregulowania rynku pośrednictwa opłat – uważa Mariusz Kloc z firmy EuroKasa, p.o. rzecznika prasowego nowej izby.

Dlatego branża postanowiła przejść do ofensywy i utworzyć ogólnopolską izbę gospodarczą. Spotkanie założycielskie odbyo się w sobotę w Warszawie. – Firmy, które się już zadeklarowały, zrzeszają ok. 700 podmiotów – mówi M. Kloc. Chodzi o liczbę punktów oraz franczyzobiorców (część firm działa bowiem w systemie franczyzy). Mariusz Kloc podkreśla, że izba chce zrzeszać firmy, które starają się tworzyć fundusze gwarancyjne, kontrolują agentów, których zatrudniają, ustanawiają stosowne zabezpieczenia finansowe (np. weksle) i gwarantują szybkie przelewy pieniędzy klientów. Izba miałaby upowszechniać te standardy wśród całej branży.


Michał Kosiarski

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK