| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwrot nadpłaty podatku: 1 proc. kwoty może trafić do Poczta Polskiej

Zwrot nadpłaty podatku: 1 proc. kwoty może trafić do Poczta Polskiej

Decydując się na zwrot podatku za pośrednictwem Poczty Polskiej, podatnik powinien być przygotowany, iż od realizacji każdego przekazu z urzędu skarbowego poczta pobiera opłatę, której wysokość w 2005 r. wynosi 1 proc. kwoty przekazu plus 4,70 zł.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym roku ostatecznym dniem na złożenie zeznania jest 2 maja.

Zeznanie można złożyć w urzędzie osobiście lub przesłać je pocztą. W przypadku wysyłania zeznania pocztą należy pamiętać, że trzeba to zrobić listem poleconym, który nie jest już zwolniony z opłaty pocztowej, a więc opłaty tej nie ponosi już Skarb Państwa, ale podatnik. Przy zeznaniu przesyłanym do urzędu pocztą za datę jego złożenia uważa się datę stempla pocztowego. A potwierdzenie nadania listu poleconego należy przechować razem z kopią deklaracji. Jest to dowód na to, że podatnik wywiązał się ze swoich obowiązków w terminie.
Jeśli zatem podatnik zdecyduje się wysłać swoje zeznanie za 2004 r. pocztą, powinien pamiętać, że musi to być list polecony wysłany najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2005 r., przed upływem godziny 24.00.

Podatnikom, którym w zeznaniu wyjdzie nadpłata, opłaca się złożyć zeznanie za 2004 r. jak najszybciej, gdyż im szybciej złożą swoje zeznanie, tym szybciej otrzymają zwrot nadpłaty. Urząd skarbowy na zwrot wykazanej w zeznaniu nadpłaty ma 3 miesiące (zob. art. 77 Ordynacji podatkowej).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podatnicy w swoich deklaracjach powinni wyrażać wolę, w jakiej formie chcą otrzymać zwrot: czy przekazem pocztowym, czy na rachunek bankowy, czy też odbiorą go osobiście w kasie urzędu skarbowego. Jak wyjaśniła nam Renata Borkowska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Łodzi, decydując się na zwrot podatku za pośrednictwem Poczty Polskiej, podatnik powinien być przygotowany, że od realizacji każdego przekazu z urzędu skarbowego poczta pobiera opłatę, której wysokość w 2005 r. wynosi 1 proc. kwoty przekazu plus 4,70 zł.

Ewa Matyszewska

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK