| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zwrot nadpłaty podatku: 1 proc. kwoty może trafić do Poczta Polskiej

Zwrot nadpłaty podatku: 1 proc. kwoty może trafić do Poczta Polskiej

Decydując się na zwrot podatku za pośrednictwem Poczty Polskiej, podatnik powinien być przygotowany, iż od realizacji każdego przekazu z urzędu skarbowego poczta pobiera opłatę, której wysokość w 2005 r. wynosi 1 proc. kwoty przekazu plus 4,70 zł.

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podatnicy mają obowiązek składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W tym roku ostatecznym dniem na złożenie zeznania jest 2 maja.

Zeznanie można złożyć w urzędzie osobiście lub przesłać je pocztą. W przypadku wysyłania zeznania pocztą należy pamiętać, że trzeba to zrobić listem poleconym, który nie jest już zwolniony z opłaty pocztowej, a więc opłaty tej nie ponosi już Skarb Państwa, ale podatnik. Przy zeznaniu przesyłanym do urzędu pocztą za datę jego złożenia uważa się datę stempla pocztowego. A potwierdzenie nadania listu poleconego należy przechować razem z kopią deklaracji. Jest to dowód na to, że podatnik wywiązał się ze swoich obowiązków w terminie.
Jeśli zatem podatnik zdecyduje się wysłać swoje zeznanie za 2004 r. pocztą, powinien pamiętać, że musi to być list polecony wysłany najpóźniej w poniedziałek 2 maja 2005 r., przed upływem godziny 24.00.

Podatnikom, którym w zeznaniu wyjdzie nadpłata, opłaca się złożyć zeznanie za 2004 r. jak najszybciej, gdyż im szybciej złożą swoje zeznanie, tym szybciej otrzymają zwrot nadpłaty. Urząd skarbowy na zwrot wykazanej w zeznaniu nadpłaty ma 3 miesiące (zob. art. 77 Ordynacji podatkowej).

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że podatnicy w swoich deklaracjach powinni wyrażać wolę, w jakiej formie chcą otrzymać zwrot: czy przekazem pocztowym, czy na rachunek bankowy, czy też odbiorą go osobiście w kasie urzędu skarbowego. Jak wyjaśniła nam Renata Borkowska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Łodzi, decydując się na zwrot podatku za pośrednictwem Poczty Polskiej, podatnik powinien być przygotowany, że od realizacji każdego przekazu z urzędu skarbowego poczta pobiera opłatę, której wysokość w 2005 r. wynosi 1 proc. kwoty przekazu plus 4,70 zł.

Ewa Matyszewska

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK