| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wchodzi w życie: szkolenia w ramach stażu adapcyjnego

Wchodzi w życie: szkolenia w ramach stażu adapcyjnego

Przedsiębiorcy wykonujący działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będą mogli szkolić w ramach tzw. stażu adaptacyjnego osoby z krajów członkowskich Unii Europejskiej, ubiegające się o uznanie kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg w Polsce.

Resort finansów określił zasady prowadzenia postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) kwalifikacji do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Osoby te będą musiały odbyć staż adaptacyjny. Staż ten ma się odbywać u przedsiębiorcy wykonującego taką działalność w Polsce. Prawidłowy przebieg stażu ma zapewnić przedsiębiorca.

Staż adaptacyjny może być odbywany na podstawie umowy cywilnoprawnej bez wynagrodzenia lub za wynagrodzeniem albo na podstawie umowy o pracę – na warunkach określonych między wnioskodawcą a przedsiębiorcą. Przedsiębiorca będzie musiał wyznaczyć „opiekuna”, który będzie sprawował nadzór nad prawidłowością przebiegu stażu adaptacyjnego. Opiekunem może być wyłącznie osoba uprawniona do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Zmiana opiekuna będzie mogła nastąpić wyłącznie na wniosek wnioskodawcy lub opiekuna. Program oraz długość stażu mają być ustalane przez ministra finansów indywidualnie dla każdego wnioskodawcy, po analizie jego kwalifikacji. Minister finansów powoła komisję egzaminacyjną, składającą się z co najmniej 4 osób, która zobowiązana będzie do przygotowania, przeprowadzenia i sprawdzenia testu umiejętności.

Test ten przeprowadzany jest w języku polskim, w formie pisemnej. Test składa się z nie więcej niż 60 pytań w formie testu jednokrotnego wyboru oraz 3 zadań sytuacyjnych. Warunkiem zdania testu umiejętności jest uzyskanie co najmniej 60 proc. maksymalnej liczby punktów zarówno z testu, jak i z zadań sytuacyjnych.
Przypadająca na wnioskodawcę opłata na pokrycie kosztów przeprowadzenia testu nie może być wyższa niż 480 zł.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK