| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > GUS. Słabsza koniunktura w przemyśle

GUS. Słabsza koniunktura w przemyśle

Koniunktura w przemyśle przetwórczym jest w listopadzie gorsza niż w październiku, ale nadal dobra. Natomiast warunki funkcjonowania handlu detalicznego są złe, choć lepsze niż przed rokiem - wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

W ankietowanych w tym miesiącu przedsiębiorstwach przemysłu przetwórczego przeważał optymizm, ale było go mniej niż w październiku, ponieważ oczekiwania przedsiębiorców związane z bieżącą produkcją i zamówieniami na wyroby firm były ostrożniejsze niż przed miesiącem.

Gorsze były również prognozy zamówień i produkcji. W rezultacie ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym wyniósł w listopadzie plus 13, podczas gdy w październiku wynosił plus 15.

Szefowie przedsiębiorstw z przemysłu przetwórczego sygnalizowali nieco większy niż w październiku wzrost zamówień zagranicznych przy spadku zamówień krajowych.

Przedsiębiorcy informowali też o znacznie mniejszym niż przed miesiącem rozszerzaniu bieżącej produkcji, przy stanie zapasów wyrobów gotowych określanych jako wystarczające. Przy zmniejszających się opóźnieniach w ściąganiu należności od kontrahentów poprawia się zdolność przedsiębiorstw do terminowego regulowania swoich zobowiązań finansowych.

Firmy przewidują, że w najbliższych miesiącach ich sytuacja finansowa może się poprawić, ale w stopniu mniejszym, niż spodziewano się tego w październiku.

W listopadzie koniunktura w budownictwie była oceniana dobrze, nieco gorzej niż w październiku.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK