| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-sprzedaż > Jak zawrzeć umowę sprzedaży motocykla?

Jak zawrzeć umowę sprzedaży motocykla?

Umowa sprzedaży motocykla należy do cywilnoprawnych umów zaliczanych do szerokiej grupy umów sprzedaży. Jak zatem prawidłowo powinna zostać sporządzona umowa sprzedaży motocykla- koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem!

Zgodnie z kodeksem cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Przedmiotem sprzedaży mogą być zarówno rzeczy jak i energie oraz prawa majątkowe.

Umowa sprzedaży jest umową o cechach wzajemności, odpłatności, konsensualności, a także zobowiązującą, przy czym może jednocześnie wywoływać skutki rozporządzające.

Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.

Porównaj: Przedsiębiorcy wolą leasing samochodu

Przepisy jednak wskazują, iż co do zasady umowę sprzedaży zawiera się w formie dowolnej (wyjątkowo w szczególnej np. w formie aktu notarialnego w odniesieniu do nieruchomości).

Umowa sprzedaży motocykla powinna zawierać następujące elementy:

  • oznaczenie kupującego, w tym jego dane osobowe, w tym adres zamieszkania, nr dowodu osobistego;
  • oznaczenie sprzedającego, w tym jego dane osobowe, w tym adres zamieszkania, nr dowodu osobistego;
  • oświadczenia sprzedawcy o tym, że jest on wyłącznym właścicielem motocykla (wraz z podaniem marki, koloru, rocznika, numeru rejestracyjnego, numeru silnika, przebiegu itp.), o tym, że opisany motocykl jest w pełni sprawny i określa jego stan techniczny jako dobry, o tym, że motocykl jest wolny od jakichkolwiek wad prawnych, w tym także wszelkich praw osób trzecich oraz innych obciążeń i zabezpieczeń;
  • określenie ceny sprzedaży wraz z oznaczeniem waluty;
  • oznaczenie przedmiotu umowy sprzedaży, czyli motoru.

Możliwe jest wprowadzenie ratalnego systemu płatności poprzez oznaczenie, iż cena będzie płatna w miesięcznych ratach uiszczanych do określonego dnia miesiąca, przy jednoczesnym określeniu sposobu potwierdzania uiszczenia ceny oraz określenia odsetkowych następstw braku terminowej płatności.

Polecamy serwis Samochód w firmie

Umowa sprzedaży motocykla może zostać wzbogacona o klauzule pełniące następujące funkcje:

  • oznaczające, która ze stron umowy ponosi jej koszty;
  • wskazujące na konieczność dokonywania zmian umowy jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności;
  • zawierające ogólne odwołanie do zastosowania przepisów kodeksu cywilnego w sprawach w umowie nieuregulowanych;
  • określające właściwość sądu;
  • oznaczające załączniki do umowy jako jej integralną część.

Umowę sprzedaży motocykla, tak jak i samochodu, powinno sporządzić się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, odczytać ją, a dopiero następnie podpisać.

Pobierz wzór umowy sprzedaży motocykla

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.
Najczęściej występującą w obrocie formą zawarcia umowy sprzedaży motocykla jest forma pisemna.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK