| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Zgodnie z art. 56 § 1 kodeksu spółek handlowych wspólnik obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wspólnik spółki jest obowiązany do zachowania lojalności w ten sposób, że będzie powstrzymywał się od działalności sprzecznej z interesami spółki. W każdym przypadku zakaz konkurencji zostaje złamany, jeśli wspólnik zajmie się poza spółką macierzystą także interesami tego samego rodzaju, co stanowiące przedmiot działalności jego macierzystej spółki.

Zapis o interesach konkurencyjnych

W praktyce problematyczne może okazać się zdefiniowanie czy dana działalność, jaką wykonuje dodatkowo wspólnik uzasadnia uznanie, że zajmuje się on interesami konkurencyjnymi. Wobec powyższego w celu uniknięcia wątpliwości najlepiej jest aby sama umowa spółki określała jakie interesy można było uznać za interesy konkurencyjne wobec spółki. Dokonując w umowie spółki zapisów dotyczących działalności konkurencyjnej warto pamiętać, że zapisy te mogą;

  • zostać zawarte już w pierwotnej umowie spółki jawnej;
  • zostać dodane do umowy spółki jawnej później w postaci pisemnego aneksu do umowy.

Przeczytaj także: Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Jakie zapisy dotyczące zakazu konkurencji może zawierać umowa spółki jawnej?

Zapisy w umowie bądź aneksie do umowy spółki jawnej dotyczące zakazu konkurencji mogą przybrać dwojaką postać:

  • mogą zawierać bliższe i dokładne określenie działalności, jaką wspólnicy uznają za działalność konkurencyjną tj. stwarzać katalog takich działalności, które w ocenie wspólników są działalnością konkurencyjną i których wspólnicy tej spółki nie mogą podejmować;
  • postanowienia umowy spółki mogą zezwolić wspólnikowi na zajmowanie się poza spółką określonymi interesami, które mogą nosić znamiona interesów konkurencyjnych;

Polecamy serwis Samochód w firmie

Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień. Wyłączenie zakazu konkurencji może nastąpić w drodze zgody pozostałych wspólników.

Wspólnicy spółki jawnej postanowili w drodze aneksu do umowy usunąć zakaz konkurencji. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne? W umowie spółki nie jest dopuszczalne usunięcie zakazu konkurencji, wspólnicy mogą jedynie modyfikować zakres tego zakazu.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień.
Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK