| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Czy umowa spółki jawnej może wyłączyć zakaz konkurencji?

Wspólników spółki jawnej obowiązuje zakaz konkurencji. Zwolnienie z tego zakazu może nastąpić za wyraźną lub dorozumianą zgodą pozostałych wspólników. Jednocześnie przepisy prawa pozwalają na modyfikowanie i szczegółowe określenie treści tego zakazu już w umowie spółki jawnej. Czy zatem możliwe jest umowne wyłączenie zakazu konkurencji?

Zgodnie z art. 56 § 1 kodeksu spółek handlowych wspólnik obowiązany jest powstrzymać się od wszelkiej działalności sprzecznej z interesami spółki. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu wspólnik spółki jest obowiązany do zachowania lojalności w ten sposób, że będzie powstrzymywał się od działalności sprzecznej z interesami spółki. W każdym przypadku zakaz konkurencji zostaje złamany, jeśli wspólnik zajmie się poza spółką macierzystą także interesami tego samego rodzaju, co stanowiące przedmiot działalności jego macierzystej spółki.

Zapis o interesach konkurencyjnych

W praktyce problematyczne może okazać się zdefiniowanie czy dana działalność, jaką wykonuje dodatkowo wspólnik uzasadnia uznanie, że zajmuje się on interesami konkurencyjnymi. Wobec powyższego w celu uniknięcia wątpliwości najlepiej jest aby sama umowa spółki określała jakie interesy można było uznać za interesy konkurencyjne wobec spółki. Dokonując w umowie spółki zapisów dotyczących działalności konkurencyjnej warto pamiętać, że zapisy te mogą;

  • zostać zawarte już w pierwotnej umowie spółki jawnej;
  • zostać dodane do umowy spółki jawnej później w postaci pisemnego aneksu do umowy.

Przeczytaj także: Czym jest zakaz konkurencji w spółce jawnej?

Jakie zapisy dotyczące zakazu konkurencji może zawierać umowa spółki jawnej?

Zapisy w umowie bądź aneksie do umowy spółki jawnej dotyczące zakazu konkurencji mogą przybrać dwojaką postać:

  • mogą zawierać bliższe i dokładne określenie działalności, jaką wspólnicy uznają za działalność konkurencyjną tj. stwarzać katalog takich działalności, które w ocenie wspólników są działalnością konkurencyjną i których wspólnicy tej spółki nie mogą podejmować;
  • postanowienia umowy spółki mogą zezwolić wspólnikowi na zajmowanie się poza spółką określonymi interesami, które mogą nosić znamiona interesów konkurencyjnych;

Polecamy serwis Samochód w firmie

Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień. Wyłączenie zakazu konkurencji może nastąpić w drodze zgody pozostałych wspólników.

Wspólnicy spółki jawnej postanowili w drodze aneksu do umowy usunąć zakaz konkurencji. Czy takie postanowienie jest dopuszczalne? W umowie spółki nie jest dopuszczalne usunięcie zakazu konkurencji, wspólnicy mogą jedynie modyfikować zakres tego zakazu.

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień.
Sprzeczne z istotą spółki byłoby usunięcie zakazu konkurencji dlatego nie jest dopuszczalne zawarcie w umowie spółki takich postanowień.

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Socha

Specjalistka ds. Kadr i Płac inFakt.pl. Ukończyła studia matematyczne oraz studia podyplomowe z doradztwa podatkowego. Zajmuje się tematyką księgowości oraz kadr od kilku lat. Doświadczenie zdobywała w biurach rachunkowych, obecnie pracuje w Ogólnopolskim Biurze Rachunkowym inFakt.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK