| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Kiedy można odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego?

Kiedy można odstąpić od umowy za zapłatą odstępnego?

Odstępne to określona kwota, którą strony wspólnie ustaliły w umowie. Strony zamieszczają zapis taki w umowie, gdy przewidują możliwość odstąpienia od umowy każdej, bądź jednej ze stron.

Zastrzeżenie odstępnego w umowie

Umowa powinna (poza wysokością odstępnego) także wskazywać termin w jakim z prawa tego można skorzystać, w innym przypadku stan niepewności mógłby trwać zbyt długo tworząc niepewność dla kontrahentów, a także całości obrotu. Strona, która zamierza odstąpić od umowy może to zrobić przez zapłatę tej kwoty.

Aby odstąpić od umowy, w której zastrzeżono możliwość odstąpienia za zapłatą odstępnego, należy równocześnie dokonać dwóch czynności: po pierwsze należy odstąpić od umowy, a po drugie zapłacić kwotę odstępnego. Taką regulację przewiduje art. 396 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że jeżeli zostało zastrzeżone, że jednej lub obu ze stron wolno od umowy odstąpić za zapłatą oznaczonej sumy, oświadczenie o odstąpieniu jest skuteczne tylko wtedy, gdy zostało złożone jednocześnie z zapłatą odstępnego.

Jak skutecznie odstąpić od umowy, w której zastrzeżono odstępne

Jak już wcześniej wspomniano, strona dla skutecznego odstąpienia od takiej umowy powinna po pierwsze od umowy odstąpić. Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy. Samo złożenie oświadczenia woli nie jest jednak wystarczające. Strona składając takie oświadczenie powinna jednocześnie zapłacić określoną w umowie tytułem odstępnego kwotę.

Polecamy serwis Zakładam firmę

W jakiej formie należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu

Przepisy nie określają wprost formy w jakiej należy złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy. W tym przypadku możemy zastosować przepisy Kodeksy cywilnego mówiące o formach czynności prawnych. W myśl tych przepisów, jeżeli umowa została zawarta przez strony w formie pisemnej, jej rozwiązanie za zgodą obu stron, jak również odstąpienie od niej albo wypowiedzenie jej, powinno być stwierdzone pismem.

Przeczytaj także Zasady sporządzenia dobrego biznesplanu

Co powinno zawierać oświadczenie o odstąpieniu?

Jak wskazano powyżej, jeżeli strony zawarły umowę na piśmie, to kontrahent powinien również na piśmie złożyć oświadczenie od odstąpieniu od tej umowy. Warto także zadbać o to, aby treść złożonego oświadczenia woli o odstąpieniu nie budziła żądnych wątpliwości. W oświadczeniu o odstąpieniu zależy zatem podać dane dokładnie określające umowę (określenie przedmiotu umowy, z jakiej daty jest umowa), strony umowy, powołanie się na zapis umowny umożliwiający odstąpienie od umowy za zapłatą odstępnego, a także datę sporządzenia oświadczenia. W oświadczeniu warto także wskazać o równoczesnej zapłacie odstępnego.

Polecamy artykuły

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy.
Odstąpienie od umowy następuje zaś poprzez złożenie oświadczenia woli strony umowy, skierowanego do drugiej strony umowy.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK