REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zostać trenerem biznesu?

Treco Inspiracja do sukcesu
Portal dla szkoleniowców
Trener biznesu /fot. Fotolia
Trener biznesu /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Co trzeba zrobić żeby w niedalekiej przyszłości tytułować siebie trenerem biznesu? Skończyć odpowiednią szkołę, certyfikat trenerski, a może przeczytać specyficzne książki na ten temat? Trener biznesu - to brzmi naprawdę dumnie...

Jest kilka sposobów umożliwiających rozpoczęcie kariery w tym zawodzie. Zanim jednak zdecydujemy się na którykolwiek z nich, warto przede wszystkim zastanowić się, czy posiadamy do tego predyspozycje. Kwalifikacje można nabyć. Umiejętność przemawiania i radzenia sobie w trudnych, nieprzewidzianych sytuacjach - wyćwiczyć, podobnie jak wykorzystywanie presji czasu jako motywatora. Gorzej jest z odpowiednią osobowością i cechami charakteru - tu nie da się zrobić nic ponad to, co zdziałała natura. Jeśli więc masz „słomiany zapał”, niezbyt wygórowane ambicje zawodowe, a twoimi cechami nie są rzetelność i samodyscyplina - weź pod uwagę, że porywanie się z motyką na słońce, owszem, jest w jakiś sposób atrakcyjne i dodaje skrzydeł, ale tylko na chwilę. Nie każdy jest w stanie udźwignąć ciężar bycia trenerem biznesu.

REKLAMA

Zobacz: Trener dla dojrzałego pracownika

Moment decyzji

Niewątpliwą zaletą branży szkoleniowej jest fakt, że można się z nią związać praktycznie w każdym momencie życia, a potem, zależnie od wieku i doświadczenia, ustalić odpowiedni sposób dążenia do realizacji wyznaczonego celu, czyli zostania trenerem biznesu. Jeśli już jako nastolatek byłeś / -aś pasjonatem trenerstwa, możesz zdecydować się na kierunek studiów związany z psychologią. Tytuł magistra nie definiuje przecież człowieka ostatecznie, więc nawet, gdyby ci się „odmieniło” - nic nie tracisz (a nawet przeciwnie - zyskujesz wiedzę, z której część jest bez wątpienia uniwersalna, można więc ją wykorzystać nie tylko w wielu branżach, ale także na płaszczyźnie prywatnej).

Zobacz: Kto może być coachem?

Szkoła… życia

Tak naprawdę jednak dla każdego trenera dużo ważniejsza od teorii jest praktyka. Jeśli więc masz za sobą dziesięć lat pracy w firmach z innej branży, a marzy ci się przekwalifikowanie i wiesz, że mógłby być z ciebie naprawdę dobry trener - nie wahaj się podjąć wyzwania! W branży szkoleniowej doświadczenie jest podstawą. Dotychczasowe sukcesy zawodowe, zdobyte kontakty czy umiejętność negocjacji poświadczona nie tylko na papierze ułatwią ci wejście w świat trenerów biznesu i dodadzą wiarygodności. Zapunktujesz, kiedy ludzie, którym zamierzasz doradzać, już na wstępie dowiedzą się, że nie mają do czynienia z teoretykiem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szukajcie, a znajdziecie

W wolnych chwilach dobrze jest jednak także nadrobić braki w wiedzy. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym jest skorzystanie z ofert którejś ze szkół trenerów. To dobra opcja, ale niestety - kosztowna. Mowa tu o wydatku rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Alternatywą są studia podyplomowe. Te jednak pochłaniają dużą ilość czasu, często uniemożliwiając łączenie przygotowania do pracy trenera biznesu z pracą zawodową, która jest przecież równoznaczna z regularnym dopływem gotówki. Jaki jest więc optymalny sposób na rozpoczęcie kariery na nowej ścieżce? To zależy. W grę wchodzi jeszcze uczestnictwo w konkretnych szkoleniach z zakresu kompetencji miękkich, negocjacji i innych, przydatnych trenerowi biznesu. Z rozwiązań „domowych” można pomyśleć o przyswajaniu wiedzy typowo książkowej (w Internecie bez problemu można znaleźć publikacje w formacie pdf do pobrania gratis bądź za niewielką opłatą) oraz śledzeniu informacji, jakie na swoich blogach często zamieszczają trenerzy z doświadczeniem. Tak naprawdę wybór metody przygotowania do podjęcia nowego wyzwania powinien być zależny od naszej sytuacji - tego, na ile jesteśmy stabilni finansowo, a więc i - co za tym idzie - ile czasu możemy poświęcić na szeroko rozumianą naukę.

Zobacz: Czy ego ma wpływ na styl coachingu?

Duże firmy vs freelancing

Od jakiegoś czasu obserwujemy wysyp trenerów-freelancerów. Samodzielna działalność na pewno jest wyzwaniem i daje wiele satysfakcji. Podczas stawiania pierwszych trenerskich kroków dobrze jest jednak pamiętać, że warto zainwestować w wyrobienie sobie marki. W końcu komu przyszłoby do głowy skorzystanie z usług nikomu nieznanej w branży osoby, nawet jeśli ceny byłyby konkurencyjne? Posiadanie własnej działalności gospodarczej to nie tylko swoboda, ale także odpowiedzialność i koszta. Zwłaszcza te ostatnie mogą sprawić, że marzenia młodego (stażem) trenera biznesu legną w gruzach, a „wolne strzelectwo”, które miało być szansą na przyspieszenie rozwoju zawodowego, zakończy się fiaskiem.

Praktyka czyni mistrza?

Jako początkujący w branży powinniśmy pamiętać, żeby łapać się każdej okazji zdobycia cennego doświadczenia. Z reguły w treściach ogłoszeń o pracę skierowanych do trenerów pojawia się wymóg przynajmniej rocznej - dwuletniej praktyki, przez którą rozumie się czas od momentu przeprowadzenia pierwszego szkolenia. Warto więc poszukać w swojej okolicy klubu trenera i dołączyć do niego. Wymiana spostrzeżeń z innymi zaczynającymi trenerami może okazać się naprawdę pomocna.

Zobacz: Praca trenera pod lupą

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA