| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Czy nieodpłatne pełnienie funkcji członka zarządu jest przychodem?

Udziałowcy, akcjonariusze bądź osoby trzecie mogą być powołani do pełnienia funkcji członka zarządu nieodpłatnie bądź za wynagrodzeniem. Jeżeli pełnią te funkcje bez wynagrodzenia, wówczas staje się to nieodpłatnym świadczeniem i przychodem po stronie spółki, z którego należy się rozliczyć.

  1. Członek zarządu niebędący udziałowcem

Inaczej przedstawia się sytuacja, gdy pełniący funkcję członka zarządu spółki nie jest jej udziałowcem ani akcjonariuszem. Wówczas jego działalność staje się nieodpłatnym świadczeniem w rozumieniu ustawy o CIT, a sama spółka otrzymuje z tego tytułu przychód, jeżeli nie pobiera on z tego tytułu wynagrodzenia. Wówczas spółka zobowiązana jest określić wartość nieodpłatnego świadczenia wedle cen rynkowych za wykonywanie tego typu usług.

  1. Pełnienie funkcji członka zarządu w kilku spółkach grupy kapitałowej

W ramach tej samej grupy kapitałowej możliwe jest pełnienie funkcji członka zarządu w kilku spółkach a pobiera wynagrodzenie tylko z jednej z nich. Wówczas analogicznie jak wyżej -  po stronie spółek, od których nie pobiera wynagrodzenia powstają nieodpłatne świadczenia, z których należy rozliczyć się z urzędem skarbowym. Oznacza to, że w związku z nieodpłatnym świadczeniem powstaje po stronie spółki przysporzenie majątkowe, które nie wiąże się z poniesieniem kosztów (interpretacja indywidualna Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 8.11.2007 r. (sygn. IP-PB3-423-60/07-4/AG).

Odpowiedzialność członków zarządu za długi spółki z o.o.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

IESE Business School

Informacje o IESE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »