| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak otrzymuje faktury sp. z.o.o. w organizacji?

Jak otrzymuje faktury sp. z.o.o. w organizacji?

Po podpisaniu aktu notarialnego, a przed zgłoszeniem sp. z o.o. do KRS spółka może być nabywcą określonych towarów lub usług na potrzeby swojej działalności. Jak więc wpisać poprawnie dane spółki na fakturze, skoro nie posiada ona NIP czy REGON?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, spółka powstaje z chwilą jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej jako KRS), tak więc dopiero po tym wpisie, może otrzymać Numer Identyfikacji Podatkowej (dalej jako NIP), potrzebny do prawidłowego wystawienia faktury.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 212, poz. 1337), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy
3) numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";
4) dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
5) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
6) miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
7) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
8) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
9) stawki podatku;
10) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
11) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Polecamy: serwis Postępowanie rejestrowe

Przepis powyższy stanowi więc jednoznacznie, że NIP jest koniecznym elementem prawidłowo wystawionej faktury. Również organy podatkowe jak i orzecznictwo sądowe (wyrok NSA z 21 grudnia 2006 r., sygn. akt I FSK 378/06) stoją na stanowisku, że otrzymywanie faktur przez sp. z o.o. w organizacji, bez wskazania w ich treści NIP, nie jest przeszkodą do ich wystawiania. Faktury takie mogą więc dokumentować nabywanie przez spółkę towarów i usług przed dokonaniem rejestracji.

Jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego spółka otrzymuje dopiero po zarejestrowaniu jako podatnik VAT, z momentem składania deklaracji. 

Podsumowując, sp. z o.o. w organizacji ma prawo przyjmować faktury VAT bez wskazania na nich NIP, które dokumentują wydatki spółki związane z jej działalnością. Na fakturze, jej wystawca może (ale nie musi) dopisać, po wskazaniu nazwy spółki, słowo „w organizacji”. Po dokonaniu rejestracji jako podatnik VAT sp. z o.o. będzie mogła odliczyć wydatki związane z prowadzoną działalnością przed jej rejestracją w KRS. Pamiętać należy jedynie, ze NIP na fakturze jest, zgodnie z przepisami podanymi wyżej, jej koniecznym elementem - zalecane jest więc w tej sytuacji wystawienie przez nabywcę not korygujących.

Polecamy: serwis ABC spółek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowo- Akcyjna - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »