| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka z o.o. > Jak otrzymuje faktury sp. z.o.o. w organizacji?

Jak otrzymuje faktury sp. z.o.o. w organizacji?

Po podpisaniu aktu notarialnego, a przed zgłoszeniem sp. z o.o. do KRS spółka może być nabywcą określonych towarów lub usług na potrzeby swojej działalności. Jak więc wpisać poprawnie dane spółki na fakturze, skoro nie posiada ona NIP czy REGON?

Zgodnie z kodeksem spółek handlowych, spółka powstaje z chwilą jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (dalej jako KRS), tak więc dopiero po tym wpisie, może otrzymać Numer Identyfikacji Podatkowej (dalej jako NIP), potrzebny do prawidłowego wystawienia faktury.

Zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 212, poz. 1337), faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy
3) numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT";
4) dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży; w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży, pod warunkiem podania daty wystawienia faktury;
5) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
6) miarę i ilość sprzedanych towarów lub zakres wykonanych usług;
7) cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
8) wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
9) stawki podatku;
10) sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu;
11) kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
12) kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Polecamy: serwis Postępowanie rejestrowe

Przepis powyższy stanowi więc jednoznacznie, że NIP jest koniecznym elementem prawidłowo wystawionej faktury. Również organy podatkowe jak i orzecznictwo sądowe (wyrok NSA z 21 grudnia 2006 r., sygn. akt I FSK 378/06) stoją na stanowisku, że otrzymywanie faktur przez sp. z o.o. w organizacji, bez wskazania w ich treści NIP, nie jest przeszkodą do ich wystawiania. Faktury takie mogą więc dokumentować nabywanie przez spółkę towarów i usług przed dokonaniem rejestracji.

Jednak prawo do odliczenia podatku naliczonego od należnego spółka otrzymuje dopiero po zarejestrowaniu jako podatnik VAT, z momentem składania deklaracji. 

Podsumowując, sp. z o.o. w organizacji ma prawo przyjmować faktury VAT bez wskazania na nich NIP, które dokumentują wydatki spółki związane z jej działalnością. Na fakturze, jej wystawca może (ale nie musi) dopisać, po wskazaniu nazwy spółki, słowo „w organizacji”. Po dokonaniu rejestracji jako podatnik VAT sp. z o.o. będzie mogła odliczyć wydatki związane z prowadzoną działalnością przed jej rejestracją w KRS. Pamiętać należy jedynie, ze NIP na fakturze jest, zgodnie z przepisami podanymi wyżej, jej koniecznym elementem - zalecane jest więc w tej sytuacji wystawienie przez nabywcę not korygujących.

Polecamy: serwis ABC spółek

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Romuald Pilitowski

Prezes Zarządu Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »