| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Spółka akcyjna > Wynagrodzenie dla członków zarządu w spółce akcyjnej - porada

Wynagrodzenie dla członków zarządu w spółce akcyjnej - porada

Jak wygląda kwestia wynagrodzenia dla członków zarządu w spółce akcyjnej? Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki i kiedy można go odwołać? Czy konieczne jest wpisanie tych faktów do rejestru? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w dalszej części porady.

Co do zasady wynagrodzenie dla poszczególnych członków zarządu ustalane jest na podstawie umowy o pracę albo innej umowy, którą zawarła spółka z członkiem zarządu na czas wykonywania funkcji (kadencji) przez radę nadzorczą. Powyższa regulacja ustawowa jest względnie obowiązująca, to znaczy, że w statucie można przewidzieć inny sposób ustalania wynagrodzenia dla członków zarządu.

Kodeks spółek handlowych stanowi, że wygaśnięcie mandatu członka zarządu następuje najpóźniej z dniem odbycia walnego zgromadzenia akcjonariuszy zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za ostatni rok obrotowy, w którym członek zarządu pełnił swoją funkcję.

Przeczytaj również: Jak zaskarżyć uchwałę walnego zgromadzenia?

Ponadto, niezależnie od powyższego wygaśnięcia mandatu członka zarządu, związanego z upływem czasu (kadencji), mandat wygasa również wskutek śmierci członka zarządu, złożenia rezygnacji bądź w wyniku odwołania z pełnienia funkcji członka zarządu. Jeżeli chodzi o wygaśniecie mandatu w wyniku złożenia rezygnacji członka zarządu, odpowiednie zastosowanie znajdują przepisy o wypowiedzeniu zlecenia przez przyjmującego zlecenie.

Nadto, w każdym czasie członek zarządu może zostać odwołany. Odwołanie członka zarządu nie pozbawia go roszczeń wynikających ze stosunku pracy albo innego stosunku, na którego podstawie członek zarządu pełnił swoje funkcje. Jednak w statucie spółki akcyjnej można zawrzeć ograniczenia dotyczące odwołania członka zarządu, np. ograniczenie odwołania członka może polegać na umotywowaniu tego faktu ważnymi powodami.

Polecamy serwis Rejestr przedsiębiorców

Pamiętać należy, że odwołanie członka zarządu nie zwalnia go od obowiązku złożenia wyjaśnień w czasie sporządzania sprawozdania z działalności zarządu oraz sprawozdania finansowego, które obejmują okres pełnienia funkcji członka zarządu. Odwołany członek zarządu jest uprawniony i obowiązany do udziału w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy zatwierdzającym sprawozdanie z działalności zarządu.

Nie wolno również zapomnieć o dokonaniu wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego w przedmiocie nabycia i ustania członkostwa w zarządzie spółki akcyjnej.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK