| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Przedsiębiorca chcący rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w określonych formach organizacyjno – prawnych musi liczyć się z koniecznością wpisu tego podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz uiszczenia w związku z tym określonych opłat. Wysokość opłat określona jest w ustawie o kosztach sądowych. Rejestrując dany podmiot gospodarczy warto zwrócić uwagę na koszt, który przy tej czynności jest przewidziany.

Podstawowe opłaty

Zgodnie z przepisami opłatę pobiera się od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co do zasady opłata ta wynosi 1 tys. zł. Natomiast w przypadku wniosku o zarejestrowanie spółki osobowej w rejestrze przedsiębiorców opłata jest mniejsza i wynosi 750 zł.

Przedsiębiorca chce zarejestrować w KRSie spółkę. Wacha się jednak czy ma być to spółka komandytowo – akcyjna, czy akcyjna. Jeżeli zdecyduje się na tę pierwszą opłata będzie wynosiła 750 zł, jeżeli natomiast na drugą 1 tys. zł.

Opłatę pobiera się również od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w KRSie w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wynosi ona 250 zł. Jeżeli natomiast jednocześnie dokonywany jest wpis do rejestru przedsiębiorców, pobiera się jedna opłatę w wysokości 1 tys. zł.

Rejestrowane jest Stowarzyszenie XYZ, które będzie prowadzić działalność gospodarczą. Wpis musi więc zostać dokonany w obydwu rejestrach. W związku z tym opłata będzie wynosiła 1 tys. zł.

Przeczytaj także: Jak założyć fundację?

Zmiany w KRS

Opłatom polegają również wnioski o zmianę dokonanego wpisu. Jeżeli wpis dotyczy podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców opłata pobierana jest w kwocie 400 zł., jeżeli natomiast dotyczy podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców, opłata wynosi 150 zł. 150 zł pobierane jest również za wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców jeżeli jednocześnie nie ma miejsca wykreślenie z KRSu.

Polecamy serwis Zakładam firmę

W wypadku jednoczesnego wniesienia przez tego samego wnioskodawcę, na kilku formularzach, kilku wniosków o wpis lub o dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym pobiera się tylko jedną opłatę, z tym że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach pobiera się opłatę wyższą.

Podmiot X jest zarejestrowany w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych, zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Składa wnioski o wpis do rejestru przedsiębiorców (w formie spółki jawnej) oraz o zmianę danych w rejestrze stowarzyszeń. Opłaty powinny wynosić 750 zł i 150 zł. Zgodnie jednak z przepisami pobrana zostanie tylko jedna, wyższa opłata w kwocie 750 zł.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »