| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > Rejestr przedsiębiorców > Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Jak kształtują się koszty przy rejestracji podmiotu w KRS?

Przedsiębiorca chcący rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej w określonych formach organizacyjno – prawnych musi liczyć się z koniecznością wpisu tego podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego oraz uiszczenia w związku z tym określonych opłat. Wysokość opłat określona jest w ustawie o kosztach sądowych. Rejestrując dany podmiot gospodarczy warto zwrócić uwagę na koszt, który przy tej czynności jest przewidziany.

Podstawowe opłaty

Zgodnie z przepisami opłatę pobiera się od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Co do zasady opłata ta wynosi 1 tys. zł. Natomiast w przypadku wniosku o zarejestrowanie spółki osobowej w rejestrze przedsiębiorców opłata jest mniejsza i wynosi 750 zł.

Przedsiębiorca chce zarejestrować w KRSie spółkę. Wacha się jednak czy ma być to spółka komandytowo – akcyjna, czy akcyjna. Jeżeli zdecyduje się na tę pierwszą opłata będzie wynosiła 750 zł, jeżeli natomiast na drugą 1 tys. zł.

Opłatę pobiera się również od wniosku o zarejestrowanie podmiotu w KRSie w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Wynosi ona 250 zł. Jeżeli natomiast jednocześnie dokonywany jest wpis do rejestru przedsiębiorców, pobiera się jedna opłatę w wysokości 1 tys. zł.

Rejestrowane jest Stowarzyszenie XYZ, które będzie prowadzić działalność gospodarczą. Wpis musi więc zostać dokonany w obydwu rejestrach. W związku z tym opłata będzie wynosiła 1 tys. zł.

Przeczytaj także: Jak założyć fundację?

Zmiany w KRS

Opłatom polegają również wnioski o zmianę dokonanego wpisu. Jeżeli wpis dotyczy podmiotu wpisanego do rejestru przedsiębiorców opłata pobierana jest w kwocie 400 zł., jeżeli natomiast dotyczy podmiotu wpisanego tylko w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, niewpisanego do rejestru przedsiębiorców, opłata wynosi 150 zł. 150 zł pobierane jest również za wykreślenie podmiotu z rejestru przedsiębiorców jeżeli jednocześnie nie ma miejsca wykreślenie z KRSu.

Polecamy serwis Zakładam firmę

W wypadku jednoczesnego wniesienia przez tego samego wnioskodawcę, na kilku formularzach, kilku wniosków o wpis lub o dokonanie zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym pobiera się tylko jedną opłatę, z tym że jeżeli przepis przewiduje dla danego rodzaju spraw opłaty w różnych wysokościach pobiera się opłatę wyższą.

Podmiot X jest zarejestrowany w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych, zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej. Składa wnioski o wpis do rejestru przedsiębiorców (w formie spółki jawnej) oraz o zmianę danych w rejestrze stowarzyszeń. Opłaty powinny wynosić 750 zł i 150 zł. Zgodnie jednak z przepisami pobrana zostanie tylko jedna, wyższa opłata w kwocie 750 zł.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adam Wiśniewski

Praktyk biznesu, zarządzania stresem i pracy z traumami za pomocą ciała i oddechu. Przez ostatnie 16 lat pracował dla czterech banków, międzynarodowej korporacji ubezpieczeniowej i biura maklerskiego. Kierował spółką doradczo-sprzedażową. Partner/Trener Metody Warstwy®

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK