REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo indywidualnej kontroli wspólników

Monika Pązik

REKLAMA

Każdy wspólnik jest uprawniony do indywidualnego bądź za pośrednictwem upoważnionej osoby przeglądania dokumentów spółki oraz do sporządzania bilansu dla osobistego użytku. Prawo indywidualnej kontroli jest prawem ustawowym przyznanym osobiście każdemu wspólnikowi.

Art. 212 kodeksu spółek handlowych przyznaje ustawowe prawo indywidualnej kontroli wszystkim wspólnikom spółki. Jedynym ograniczeniem może być ustanowienie rady nadzorczej bądź komisji rewizyjnej i jednoczesne wyłączenie prawa indywidualnej kontroli przez umowę spółki. Podmiotami upoważnionymi z mocy ustawy do kontroli są wspólnicy oraz wspólnicy wraz z upoważnionymi przez siebie osobami. Oznacza to zatem, że nie jest możliwy wgląd w dokumenty spółki jedynie za pośrednictwem upoważnionej osoby.

REKLAMA


Zakres kontroli


Na pojęcie prawa kontroli składają się uprawnienia związane z przeglądaniem ksiąg i dokumentów spółki, sporządzanie bilansu na własny użytek oraz prawo do żądania wyjaśnień od zarządu. Wskazane działania mogą być prowadzone łącznie lub alternatywnie. Wspólnik może żądać sporządzenia bilansu jedynie na własny użytek i może tego dokonać za pośrednictwem upoważnionej do tego osoby. Należy jednak pamiętać, że wskazana czynność nie jest konieczna w sytuacji, gdy sporządzany jest roczny bilans spółki i nie minął termin do jego zatwierdzenia. Istotne jest, że prawo kontroli nie jest nieograniczone. Nadużycie tego uprawnienia, które może objawiać się nadmierną uciążliwością dla spółki bądź szykanowaniem wspólników może stanowić powód żądania wyłączenia wspólnika. Co ważne Prawo kontroli spółki, o którym mowa w art. 212 k.s.h., jest prawem indywidualnym, przysługującym każdemu wspólnikowi. Nie jest ono zależne od posiadania przez danego wspólnika określonego ułamka kapitału zakładowego. Nadto, jest to prawo działające z mocy ustawy i nie wymaga osobnego uregulowania w umowie spółki, względnie akcie założycielskim (wyr. SA w Krakowie, I ACa 715/12).


Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!


Odmowa udostępnienia dokumentów spółki

REKLAMA


Indywidualne prawo kontroli może zostać realizowane co do zasady w każdym czasie. Ustawodawca pozostawił wspólnikom w tym zakresie pewną swobodę, bowiem to oni wskazują w jakim czasie chcą skorzystać z prawa. Za zwyczajowo przyjęty czas konieczny do realizacji swoich praw uznaje się normalne godziny urzędowania spółki. Chyba, że na wniosek wspólnika ustalono inne godziny, za uprzednim poinformowaniem o tym fakcie zarządu spółki. Art. 212 § 2 k.s.h. zawiera istotne ograniczenie w prawie indywidualnej kontroli. Zgodnie z tą regulacją zarząd może odmówić wspólnikowi wyjaśnień oraz udostępnienia do wglądu ksiąg i dokumentów spółki, jeżeli istnieje uzasadniona obawa, że wspólnik wykorzysta je w celach sprzecznych z interesem spółki i przez to wyrządzi spółce znaczną szkodę. Uzasadniona obawa po stronie zarządu musi się opierać na okolicznościach faktycznych, wiedzy na temat pewnych faktów, które mogłyby stanowić podstawę takiej uzasadnionej obawy (post. SO w Warszawie, XXIII Ga 371/10). Za sprzeczne interesy można uznać działalność konkurencyjną wspólnika i wykorzystanie zdobytych przez niego informacji w sposób zagrażający interesom wspólników czy całej spółki. Jeżeli jednak wystąpi zagrożenie o innym charakterze, powodujące jedynie wystąpienie szkody (np. zgłoszenie zaległości podatkowych do Urzędu Skarbowego), wówczas zarząd nie ma prawa ograniczyć wspólnikowi prawa indywidualnej kontroli.


W przypadku, gdy zarząd rozpatrzy negatywnie żądanie przeprowadzenia kontroli przez wspólnika, wówczas może on wstąpić na drogę sądową. Wniosek do sądu należy złożyć w ciągu 7 dni od uzyskania negatywnej opinii, natomiast samo postępowanie nie powinno trwać dłużej niż miesiąc. Sąd może zatem zobowiązać zarząd do udostępnienia ksiąg i odpowiednich dokumentów spółki, jak również do sporządzenia bilansu, nie może jednakże sam przeprowadzić kontroli. Ponadto sąd może określić sposób wykonania przez zarząd obowiązków.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Zobacz również:
Wyłączenie odpowiedzialności wspólników spółki z o.o.

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA