| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności w spółkę

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności w spółkę

Planuję przekształcić prowadzoną działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Czy będę musiał z tego tytułu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

 

Tak, zawarcie umowy spółki z o.o. będzie w tym wypadku podlegało opodatkowaniu pcc.

 

uzasadnienie

 

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła możliwość przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Możliwość taką mają od 1 lipca 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi i wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych).

 

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na przekształcenie swej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, oznacza to konieczność:

 

zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) albo

podpisania statutu spółki przekształconej (jeżeli chodzi o spółkę akcyjną).

 

Dla obu tych czynności wymagana jest forma aktu notarialnego. Czytelnik, chcąc przekształcić swą działalność, będzie zatem musiał zawrzeć umowę spółki z o.o. przed notariuszem.

 

Przypomnijmy, że zawarcie umowy spółki jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 lit. k ustawy o pcc). Jednak ustawodawca zwolnił z pcc niektóre umowy spółek. Dotyczy to m.in. umów spółek lub ich zmian związanych z:

przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych... (art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o pcc).

 

Zatem koniecznym warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest uprzednie opodatkowanie pcc np. kapitału zakładowego. Niestety, warunek ten przy przekształceniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie jest spełniony. W przypadku opisywanego przekształcenia kapitał zakładowy pojawi się bowiem dopiero w nowo powstałej spółce z o.o.

 

Podsumowując, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie w momencie zawarcia umowy spółki z o.o. przez jej założyciela (przekształcanego przedsiębiorcę). Podatnikiem tego podatku będzie nowo powstała spółka. Podatek powinien pobrać i wpłacić notariusz, przed którym zawierana będzie umowa (art. 10 ust. 2 ustawy o pcc).

 

Podstawa  prawna:

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 9 pkt 11 lit. a, art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1496

• art. 9 pkt 9, art. 26 pkt 1 i 2, art. 105 ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców - Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 133, poz. 767

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacko Radcowska Kacprzak Kowalak sp. p. w Poznaniu

Kancelaria kieruje swoje usługi zarówno do małych i średnich przedsiębiorców, jak i do osób fizycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK