| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Spółki > Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności w spółkę

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy przekształceniu działalności w spółkę

Planuję przekształcić prowadzoną działalność gospodarczą w spółkę z o.o. Czy będę musiał z tego tytułu zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych?

 

Tak, zawarcie umowy spółki z o.o. będzie w tym wypadku podlegało opodatkowaniu pcc.

 

uzasadnienie

 

Ustawa o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców wprowadziła możliwość przekształcenia prowadzonej działalności gospodarczej w jednoosobową spółkę kapitałową. Możliwość taką mają od 1 lipca 2011 r. wszyscy przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi i wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 551 § 5 Kodeksu spółek handlowych).

 

Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na przekształcenie swej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową, oznacza to konieczność:

 

zawarcia umowy spółki (w przypadku spółki z o.o.) albo

podpisania statutu spółki przekształconej (jeżeli chodzi o spółkę akcyjną).

 

Dla obu tych czynności wymagana jest forma aktu notarialnego. Czytelnik, chcąc przekształcić swą działalność, będzie zatem musiał zawrzeć umowę spółki z o.o. przed notariuszem.

 

Przypomnijmy, że zawarcie umowy spółki jest opodatkowane podatkiem od czynności cywilnoprawnych (art. 1 ust. 1 lit. k ustawy o pcc). Jednak ustawodawca zwolnił z pcc niektóre umowy spółek. Dotyczy to m.in. umów spółek lub ich zmian związanych z:

przekształceniem lub łączeniem spółek w części wkładów do spółki albo kapitału zakładowego, których wartość była uprzednio opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych... (art. 9 pkt 11 lit. a ustawy o pcc).

 

Zatem koniecznym warunkiem skorzystania z tego zwolnienia jest uprzednie opodatkowanie pcc np. kapitału zakładowego. Niestety, warunek ten przy przekształceniu przedsiębiorstwa osoby fizycznej w spółkę kapitałową nie jest spełniony. W przypadku opisywanego przekształcenia kapitał zakładowy pojawi się bowiem dopiero w nowo powstałej spółce z o.o.

 

Podsumowując, obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych powstanie w momencie zawarcia umowy spółki z o.o. przez jej założyciela (przekształcanego przedsiębiorcę). Podatnikiem tego podatku będzie nowo powstała spółka. Podatek powinien pobrać i wpłacić notariusz, przed którym zawierana będzie umowa (art. 10 ust. 2 ustawy o pcc).

 

Podstawa  prawna:

• art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k, art. 3 ust. 1 pkt 1, art. 9 pkt 11 lit. a, art. 10 ust. 1 i 2 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych - j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 229, poz. 1496

• art. 9 pkt 9, art. 26 pkt 1 i 2, art. 105 ustawy z 25 marca 2011 r. o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców - Dz.U. z 2011 r. Nr 106, poz. 622; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 133, poz. 767

Sławomir Biliński

konsultant podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Włodzimierz Głowacki i Wspólnicy

Kancelaria prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »