| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Eksploatacja > Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 1

Eko driving dla firm - technika jazdy - cz. 1

W poprzednich odcinkach dotyczących eko drivingu ogólnie omówiłem jego zasady oraz skupiłem się na najważniejszym elemencie naszego samochodu - oponie. A zatem najwyższy czas, aby poświęcić ten odcinek na technikę jazdy eko wykorzystywaną w ruchu.

Wymaga ona nieco ćwiczeń i jak wspomniałem w pierwszym rozdziale w większości przypadków zmiany przyzwyczajeń. Źródeł błędów eko jazdy należy szukać w naszych pierwszych doświadczeniach za kierownicą poczciwych maluchów, polonezów o wołgach i zaporożcach nie wspominając.

O ile wdrożenie zachowań eko drivingu wśród kierowców samochodów flotowych jest stosunkowo łatwe i nie wymaga znaczących nakładów finansowych to już osiągnięcie zamierzonego celu wymaga od flotowców wprowadzenia pewnego programu edukacyjno kontrolnego. A od samych kierowców treningów pod okiem doświadczonych instruktorów eko drivingu.

Polecamy: Jak stosować eko driving w firmie - opony

Poniżej w punktach przedstawię kilka najważniejszych elementów pozwalających na generowanie znaczących oszczędności związanych z eksploatacją samochodów oraz w dalszej części ich rozwinięcie.

1. ruszanie, zmiana biegów i prędkość,
2. hamowanie,
3. wyprzedzanie i pokonywanie zakrętów,
4. postój i uruchamianie silnika.

Ruszanie

Nowoczesne samochody, również ciężarowe z pełnym obciążeniem skonstruowane są w taki sposób, że w przeciwieństwie do starszych konstrukcji (gaźnikowych) podczas ruszania z miejsca nie jest konieczne dodawanie gazu! Technika takiego ruszania jest płynna i zapewnia najmniejsze zużycie paliwa oraz sprzęgła.

Tak jak w przypadku większości szkoleń i tu z pewnością pojawią się głosy sceptyczne – negujące taką możliwość. A ja przekornie powtarzam – zarówno 30 tonowa ciężarówka jak i wypełniony po brzegi materiałami handlowymi Citroen Berlingo bez większych problemów ruszy z miejsca bez użycia gazu – wystarczy spróbować. Po krótkim treningu okazuje się, że ta technika wcale nie musi kojarzyć się z blokowaniem skrzyżowań.

Polecamy: Eko driving - moda, czy konieczność

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Smaga Jaroszyński Spółka Adwokacka sp. j.

Obsługa prawna przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »