REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON?

Mateusz Brząkowski
Mateusz Brząkowski
radca prawny
Polska Organizacja Pracodawców Osób Niepełnosprawnych
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby pracodawca otrzymał dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego zobowiązany jest do wyliczenia dwóch stanów zatrudnienia - zarówno wszystkich pracowników ogółem, jak i samych osób niepełnosprawnych.

Przy ustalaniu obydwu stanów zatrudnienia pracowników trzeba podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

REKLAMA


Jakie dokumenty należy złożyć


Warunkiem uzyskania dofinansowania jest złożenie wniosku o wypłatę miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (druk Wn-D) wraz z miesięczną informacją o wynagrodzeniach, zatrudnieniu i stopniach niepełnosprawności pracowników niepełnosprawnych (druk INF-D-P) oraz formularzem informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie, pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jeśli wnioskodawca prowadzi działalność w sektorach rolnictwa lub rybołówstwa (druk INF-O-PP).


Kogo należy uwzględniać, wyliczając wskaźnik zatrudnienia


W części D.5 wniosku o wypłatę dofinansowania (Wn-D) pracodawcy mają obowiązek podać informacje o stanach zatrudnienia w danym okresie sprawozdawczym. Wnioskodawcy mają obowiązek wykazywania dwóch stanów zatrudnienia:

REKLAMA


● wyliczanego na podstawie ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, dalej ustawa o rehabilitacji (poz. 37-38 formularza) - art. 21 ust. 1 i 5 w zw. z art. 28 ust. 3 ustawy (patrz Tabela 1) oraz art. 2a (zasady wliczania do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych),

● wyliczanego na podstawie art. 2 pkt 13 rozporządzenia Komisji (WE) nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. (dalej: rozporządzenie unijne) oraz art. 5 załącznika nr 1 do tego rozporządzenia (poz. 39-42 formularza - patrz Tabela 2).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


1. Osoby wliczane i niewliczane od stanu zatrudnienia na podstawie ustawy o rehabilitacji

 

Osoby wliczane do stanu zatrudnienia
(art. 2 k.p. oraz art. 28 ust. 3 ustawy
o rehabilitacji)

Osoby niewliczane do stanu zatrudnienia
(art. 26b ust. 3 w zw. z art. 21 ust. 1 i 5 w zw. z 28 ust. 3
stawy o rehabilitacji)

- osoby zatrudnione na podstawie: umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę,

- osoby niepełnosprawne wykonujące pracę nakładczą, jeżeli ich wynagrodzenie zostało ustalone co najmniej w wysokości najniższego wynagrodzenia (wobec wykonawców, dla których praca nakładcza stanowi jedyne źródło utrzymania) lub połowy najniższego wynagrodzenia (wobec pozostałych wykonawców).

- pracownicy niepełnosprawni przebywający na urlopie bezpłatnym - bez względu na podstawę jego udzielenia,

- pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie bezpłatnym, którego obowiązek udzielenia przewidują odrębne ustawy,

- pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie wychowawczym,

- pracownicy pełnosprawni przebywający na urlopie rodzicielskim,

- pracownicy pełnosprawni nieświadczący pracy w związku z uzyskaniem świadczenia rehabilitacyjnego,

- pracownicy pełnosprawni nieświadczący pracy w związku z odbywaniem służby wojskowej albo służby zastępczej,

- pracownicy pełnosprawni będący uczestnikami OHP,

- pracownicy pełnosprawni zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego,

- osoby pełnosprawne wykonujące pracę nakładczą.

2. Osoby wliczane i niewliczane od stanu zatrudnienia na podstawie rozporządzenia unijnego

 

Osoby wliczane do wskaźnika stanu zatrudnienia
(art. 5 zał. 1 do rozporządzenia unijnego)

Osoby niewliczane do stanu zatrudnienia
(art. 5 zał. 1 do rozporządzenia unijnego)

● pracownicy,

● osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, podlegające mu i uważane za pracowników na mocy prawa krajowego (np. osoby wykonujące pracę nakładczą),

● właściciele - kierownicy,

● partnerzy prowadzący regularną działalność w przedsiębiorstwie i czerpiący z niego korzyści finansowe (np. wspólnicy/partnerzy w spółkach) - bez względu na to, czy są to osoby niepełnosprawne czy pełnosprawne.

● praktykanci lub studenci odbywający szkolenie zawodowe na podstawie umowy o praktyce lub szkoleniu zawodowym,

● pracownicy przebywający na urlopie macierzyńskim - dotyczy to także dodatkowego urlopu macierzyńskiego,

● pracownicy przebywający na urlopie wychowawczym - bez względu na to, czy są to osoby niepełnosprawne czy pełnosprawne.


 Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

 


Za których pracowników można uzyskać dofinansowanie

REKLAMA


Przy ustalaniu obydwu wielkości stanów zatrudnienia pracowników należy podawać wartości w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy. A zatem, np. jeśli pracownik został zatrudniony w trakcie miesiąca, wówczas za ten miesiąc należy wyliczyć wartość ułamkową jego wymiaru czasu pracy proporcjonalnie do faktycznie przepracowanego czasu w danym okresie sprawozdawczym.


Dofinansowanie przysługuje jedynie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, którzy są zaliczani do stanu zatrudnienia ustalanego na podstawie ustawy o rehabilitacji. Dlatego pracodawcy nie otrzymają dofinansowania do wynagrodzenia np. niepełnosprawnego wspólnika w spółce, który jest wliczany do bieżącego stanu zatrudnienia, jeśli nie jest on pracownikiem w rozumieniu Kodeksu pracy.


Osobę niepełnosprawną - na podstawie art. 2a ustawy o rehabilitacji - wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. W przypadku przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych, począwszy od dnia złożenia wniosku o wydanie orzeczenia. Z orzeczenia musi wynikać, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna, a wniosek o wydanie orzeczenia został złożony nie później niż w dniu następującym po dniu, w którym upłynął termin ważności poprzedniego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność. Trzeba jednak pamiętać, że bez względu na datę złożenia wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych również w okresie do 3 miesięcy poprzedzających dzień przedstawienia pracodawcy kolejnego orzeczenia, jeżeli z treści tego orzeczenia wynika, że w tym okresie osoba ta była niepełnosprawna.


Zobacz również:
Elastyczny czas pracy - fakty i mity

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA