REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyki absolwenckie - czy warto?

Patrycja Mikuła
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W trudnych czasach warto przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowego pracownika rozważyć zalety praktyki absolwenckiej. Z tytułu zatrudnienia praktykant nie będzie podlegał ubezpieczeniom społecznym ani ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Praktyka absolwencka


Na praktykę absolwencką może zostać przyjęta osoba, która ukończyła co najmniej gimnazjum. Wiek osoby przyjmowanej na tzw. staż absolwencki jest ograniczony - praktykant w dniu rozpoczęcia praktyki nie może ukończyć 30 roku życia. Limit wiekowy wynika z art. 2 ust. 1 ustawy o praktykach absolwenckich. Ustawa ma na celu ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy.

REKLAMA


Osoba fizyczna, osoba prawna albo jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może przyjmować na praktykę, która może się odbywać odpłatnie lub nieodpłatnie. W przypadku praktyki odpłatnej wysokość miesięcznego świadczenia pieniężnego nie może przekraczać dwukrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.

 
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!


Praktyka odbywana jest na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką zawieranej między praktykantem a podmiotem przyjmującym na praktykę. Zawarta umowa określa:


• rodzaj pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• okres odbywania praktyki,

• tygodniowy wymiar czasu pracy i

• wysokość wynagrodzenia (jeśli praktyka jest płatna).


Pracodawca zobowiązany jest zapewnić praktykantowi bezpieczne i higieniczne warunki odbywania praktyki. Praktykantowi nie wolno zlecać prac szczególnie niebezpiecznych.


Zobacz: Odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia


Uwaga


Okres wykonywania prac przez praktykanta nie może być dłuższy niż trzy miesiące.


Okres, na który można przyjąć praktykanta, niekiedy bywa niewystarczający na zapoznanie się ze specyfiką danego stanowiska i wdrożenie się do pracy, jednak pozwala ocenić predyspozycje pracownika do wykonywania danego rodzaju pracy. Zawarcie kolejnej umowy o praktykę absolwencką z tym samym podmiotem jest możliwe, o ile łączny okres ich trwania nie przekracza trzech miesięcy.


Przykład 1

REKLAMA


Firma transportowa chciałaby przyjąć na praktykę absolwencką osobę do działu spedycji. Osoba ta wykonywała już prace w tym charakterze w innej firmie przez okres trzech miesięcy w ramach praktyki absolwenckiej. Potencjalny pracodawca będzie mógł zawrzeć umowę z tą osobą, jeżeli nie ukończyła ona 30 lat. Ograniczenie czasu praktyki dotyczy każdego konkretnego pracodawcy.


Pracodawca musi uwzględnić, że w przypadku nieodpłatnej praktyki praktykant ma prawo zrezygnować z niej w każdym momencie, a w sytuacji gdy praktyka jest płatna - za siedmiodniowym wypowiedzeniem. Przyjmujący musi ponadto wystawić na żądanie praktykanta zaświadczenie o rodzaju wykonywanej pracy i nabytych w związku z tym umiejętnościach.


Więcej w Biuletynie Głównego Księgowego - Zamów prenumeratę >>


Zobacz: Jak prawidłowo zawrzeć umowę zlecenia?

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn Głównego Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA