REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć transakcję handlową lub kredyt?

Paweł Suwała
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Fundusze inwestycyjne dla firm – przede wszystkim inwestujące w instrumenty rynku pieniężnego – to najlepsza alternatywa wobec lokat bankowych. Dlaczego warto lokować nadwyżki finansowe w fundusz inwestycyjny? Jak wybrać konkretne rozwiązanie i wykorzystać je w bieżącej działalności przedsiębiorstwa?

REKLAMA

Zawieranie nowych umów handlowych, a często również pozyskiwanie kapitału na finansowanie bieżącej działalności lub inwestycje to codzienne wyzwania, przed którymi stają przedsiębiorstwa - niezależnie od wielkości i przyjętej formy prawnej. Jednak, jak pokazuje praktyka, często dla małych i średnich firm realizacja tych zadań jest zauważalnie trudniejsza niż dla największych podmiotów działających na rynku. Wielkość firmy w racjonalny sposób - z przyczyn kosztowych i logistycznych - ogranicza liczbę banków, które  obsługują dany podmiot, co przekłada się m.in. na ograniczony dostęp do zaawansowanych narzędzi inwestycyjnych. Trudniejsza pozycja małych i średnich spółek  w stosunku do największych podmiotów wynika również z ograniczonych możliwości zabezpieczania transakcji handlowych oraz zaciąganego w banku kredytu w kontekście przyznawanych linii kredytowych pod dany produkt zabezpieczający transakcję handlową i posiadanych zabezpieczeń. Jest to także zależne od branży w której dana firma działa i jej specyfiki rynkowej.

REKLAMA


Tymczasem istnieją narzędzia finansowe, które oprócz podstawowego celu, jakim jest inwestowanie nadwyżek finansowych danego podmiotu można traktować jako zabezpieczenie do zawieranych transakcji handlowych. Rozwiązaniem takim są specjalistyczne fundusze inwestycyjne oferowane przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (TFI) i zastosowanie blokady lub zastawu na jednostkach uczestnictwa danego funduszu na poczet zabezpieczenia transakcji handlowej lub kredytu.


Dlaczego fundusz?

Fundusze zarządzane przez TFI należą do najefektywniejszych narzędzi do zarządzania nadwyżkami finansowymi przedsiębiorstwa. Co więcej, wybór właściwego rozwiązania pozwala czerpać zyski nawet wtedy, gdy na giełdach trwa bessa.

W porównaniu do lokat bankowych dla firm, o krótszym lub dłuższym terminie zapadalności, fundusze posiadają kilka zalet niedostępnych dla narzędzi oferowanych przez bank:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

•    Oprocentowanie niezależne od wysokości wpłaconej kwoty. Małe i średnie spółki z reguły obracają kwotami znacznie mniejszymi niż duże spółki. Jest to o tyle ważne, że banki często uzależniają oprocentowanie depozytu między innymi od jego wielkości, szczególnie w przypadku lokat negocjowanych. Oprocentowanie z funduszu jest jednakowe, niezależnie od tego, czy firma ulokuje 100 tysięcy czy kilka milionów złotych.

•    Dynamiczne zarządzanie zainwestowanymi środkami . Bardzo często otoczenie biznesowe firmy wymaga nagłego podjęcia zgromadzonych nadwyżek finansowych. Wypłacenie środków z funduszu nie powoduje utraty wypracowanych zysków, co ma miejsce w przypadku przedterminowej likwidacji depozytu bankowego.

•    Stały dostęp do pieniędzy. Przedsiębiorstwo ma możliwość elastycznego obracania zainwestowanymi środkami. Co więcej, wypłacanie kapitału nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Znacząco ułatwia to możliwe bieżące zarządzanie płynnością finansową przedsiębiorstwa.

•    Dywersyfikacja ryzyka inwestycyjnego. Portfel funduszu złożony jest z różnych aktywów, co znacząco podnosi bezpieczeństwo zainwestowanego kapitału.

•    Rozdzielność majątku firmy od majątku TFI. Środki finansowe ulokowane w funduszu są w pełni bezpieczne, ponieważ nie wchodzą w skład masy upadłościowej TFI. Oznacza to, że w przypadku upadłości towarzystwa, posiadacze jednostek uczestnictwa mogą liczyć na całkowity zwrot zainwestowanego kapitału, co nie jest oczywiste w przypadku ogłoszenia bankructwa przez bank.


Jak wykorzystać fundusz w bieżącej działalności firmy?

Nieodzowną aktywnością przedsiębiorstw jest kooperacja z kontrahentami, bardzo często w roli wykonawcy produktu lub usługi. Przystępując do przetargu, oferent często musi wpłacić wadium, czyli określoną sumę pieniędzy, która jest składana w poczet zabezpieczenia dotrzymania warunków danej umowy. Konieczność zabezpieczenia transakcji handlowych powoduje, że banki (w większości przypadków to właśnie w nich deponowane jest wadium) przyjmują takie depozyty na niższych oprocentowaniach w stosunku do lokat negocjowanych.. Powoduje to, że część (czasami całość) posiadanych przez przedsiębiorstwo nadwyżek finansowych jest w rzeczywistości „zamrażana”.

 

Istnieje jednak możliwość zabezpieczenia transakcji w inny, bardziej opłacalny dla przedsiębiorstwa sposób - poprzez zastaw na jednostkach uczestnictwa funduszu inwestycyjnego. W rozwiązaniu tym środki zgromadzone w funduszu zastępują wadium, a jednocześnie cały czas są inwestowane przez zarządzającego, przynosząc firmie dodatkowy przychód finansowy - pomniejszony jedynie o podatek od zysków kapitałowych. Aby firma oferująca swoje towary lub usługi mogła skorzystać z zabezpieczenia transakcji poprzez fundusz inwestycyjny, konieczne jest tylko dodanie przez zamawiającego odpowiedniej klauzuli w dokumencie przetargowym (SIWZ) i umowie która uwzględnia taką formę zabezpieczenia.

Jednostki funduszu inwestycyjnego można również wykorzystać jako przedmiot zabezpieczenia w przypadku, gdy firma stara się o przyznanie kredytu na finansowanie bieżącej działalności, nowe inwestycje, etc. W wielu przypadkach jest bowiem tak, że kwota zabezpieczenia, której żąda bank, przekracza wartość majątku (np. nieruchomości), jakim dysponuje przedsiębiorstwo. Decyzja o akceptacji takiej formy zabezpieczenia kredytu z reguły podejmowana jest indywidualnie przez bank w oparciu o obowiązująca w nim politykę kredytową.  

Jaki fundusz wybrać?

Dla przedsiębiorców najistotniejsze jest bezpieczeństwo inwestowanych środków. Kryterium to spełniają fundusze pieniężne, które charakteryzują się stopami zwrotu porównywalnymi do oprocentowania depozytów bankowych, a jednocześnie minimalnym ryzykiem inwestycyjnym.

Firmy, które dokonują rozliczeń w złotym powinny poszukać funduszu pieniężnego inwestującego w instrumenty dłużne złotówkowe, takie jak papiery komercyjne, obligacje, listy zastawne i certyfikaty depozytowe. Ceny tych instrumentów, a więc i stopa zwrotu z subfunduszu, nie zależą bezpośrednio od sytuacji na giełdzie ani od kursów walut. Warto się także upewnić, że wybrany produkt jest na bieżąco optymalizowany pod kątem rentowności, płynności i ryzyka kredytowego. Przy odpowiedniej realizacji strategii inwestycyjnej i trafnym doborze papierów do portfela (co zależy od konkretnego TFI), fundusz taki może być w bardzo niewielkim stopniu narażony na wahania stóp procentowych, przynosząc stabilne i atrakcyjne wyniki inwestycyjne. Ponadto, niektóre fundusze pieniężne (np. UniWIBID) są skonstruowane tak, aby wartość wpłaconych pieniędzy rosła z dnia na dzień, co jest kluczową kwestią z punktu widzenia zarządzania płynnością finansową przedsiębiorstwa.

Wśród produktów oferowanych przez TFI znajdują się fundusze pieniężne denominowane w różnych walutach - oprócz PLN także w USD czy EUR. Są one szczególnie polecane firmom, które posiadają nadwyżki finansowe w walutach obcych, eksportują swoje produkty, dokonują rozliczeń ze swoim zagranicznym akcjonariuszem, a w określonych przypadkach także dla tych, które otrzymują dotacje, np. z Unii Europejskiej, na rozwój działalności.

Podsumowując, przed ulokowaniem nadwyżek finansowych przedsiębiorstwa w konkretnym funduszu warto sprawdzić parametry, takie jak: polityka inwestycyjna, stopa zwrotu, powtarzalność wyników w różnych horyzontach czasowych, opłaty oraz stabilność zespołu zarządzających - jeśli funduszem od lat niezmiennie zarządza ta sama osoba, znacząco zwiększa to prawdopodobieństwo, że historycznie dobre wyniki będą osiągane także w przyszłości.

Paweł Suwała

Dyrektor Regionalny ds. Klientów Instytucjonalnych Union Investment TFI

 

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

Wartościowe środowisko pracy - czym jest, jak je stworzyć?

Dobra atmosfera w pracy przedkłada się na lojalność pracowników, ich motywację i zaangażowanie. Jak zapewnić pracownikom najlepsze employee journey? 

REKLAMA

Jak Nvidia może zyskać na wartości dzięki inwestorom w akcje memy

Dzięki fantastycznemu rocznemu zwrotowi, przekraczającemu obecnie 220%, Nvidia stałą się jedną z najczęściej dyskutowanych spółek w ostatnim okresie i dowodem na to, że rynek technologiczny trzyma się dobrze. Czy spółka należy również do kategorii akcji memów, czy raczej jej wycena jest oparta o solidne podstawy?

Drogi prąd będzie przyczyną zahamowania sztucznej inteligencji?

Wykorzystanie sztucznej inteligencji to duże koszty energetyczne. Czy bez inwestycji w strukturę centrodanową i energetyczną rozwój AI wyhamuje? 

REKLAMA