REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Straciłeś płynność finansową? ARP pomoże...

Andrzej Okrasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Agencja Rozwoju Przemysłu może udzielić poważnego wsparcia, gdy przedsiębiorstwo ma kłopoty finansowe. Pomoc jest udzielana w formie pożyczek. Ich oprocentowanie kształtuje się na poziomie 5,26 proc. w skali roku.

W okresie 2008 - 2010, Agencja udzieliła przedsiębiorcom pożyczek, na łączną kwotę 632 mln zł. Wnioski o udzielenie pomocy są rozpatrywane w kolejności zgłoszenia. Rola Agencji nie ogranicza się jedynie do zapewnienia przedsiębiorcy niezbędnego finansowania. Aktywnie współpracuje ona z przedsiębiorcami na etapie tworzenia planu restrukturyzacji. Wśród dotychczasowych beneficjentów pomocy należy wymienić m. in.: Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa”, Zakłady Chemiczne Police, Marmur Sławniowice i Zakłady Mięsne Mysłowice Mysław.

REKLAMA


Indywidualne podejście

REKLAMA


Wnioski o wsparcia są rozpatrywane indywidualnie. Odbywa się to w ramach programów: pomoc indywidualna na ratowanie lub na restrukturyzację. Pomoc na ratowanie udzielana jest w formie pożyczki lub poręczenia. Natomiast pomoc na restrukturyzację może być udzielona w formie pożyczki, poręczenia i dokapitalizowania działalności firmy.


W przypadku pomocy na ratowanie wysokość wsparcia powinna wynikać z zapotrzebowania przedsiębiorcy na kapitał obrotowy niezbędny do podtrzymania przede wszystkim płynności finansowej. W przypadku zaś pomocy na restrukturyzację, wielkość pomocy określana jest na podstawie opisu wydatków realizacji działań naprawczych. Agencja może pokryć połowę takich kosztów.


Jakie zasady i warunki?

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Tego typu pomoc publiczna jest udzielana przez ARP wyłącznie firmom, które z różnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej, są bliskie bankructwa i potrzebują kapitału by utrzymać się na rynku. Warunkiem otrzymania wsparcia jest konieczność przeprowadzenia niezbędnych działań naprawczych.


Wsparcie na ratowanie z założenia udzielane jest na okres pół roku. Okres ten jest przedłużany, jeżeli przedsiębiorca złoży plan restrukturyzacji. W takim przypadku termin na zwrot pożyczki lub na zakończenie poręczenia może być przedłużony. Natomiast pomoc na restrukturyzację udzielana jest na 5 lat. Warunkiem jej otrzymania jest opracowanie kompleksowego planu naprawczego przedsiębiorstwa. Plan taki tworzy się przy współpracy z ekspertami ARP.


Kto może otrzymać pomoc?

REKLAMA


Wsparcie może otrzymać każda firma, niezależnie od branży. Pożyczka, jako pomoc na ratowanie może zostać udzielona jedynie na działalność operacyjną. W przypadku zaś restrukturyzacji, wsparcie jest udzielane tylko na realizację celów wskazanych w tzw. planie naprawczym przedsiębiorstwa.


- Wspieramy realizację działań restrukturyzacyjnych, których celem jest przywrócenie rentowności firmy znajdującej się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Warunkiem powodzenia realizacji działań naprawczych jest przyjęcie przez niego realnych założeń przy tworzeniu planu restrukturyzacji - informuje Barbara Hajdas-Nowak, wicedyrektor w Oddziale ARP zajmującym się udzielaniem pomocy na ratowanie i na restrukturyzację.

 

Jaka była skala pomocy?


2005 r - 83, 3 mln zł

2006 - blisko 151, 7 mln zł

2007 - ponad 184, 8 mln zł

2008 - ponad 236, 5 mln zł

2009 - blisko 146 mln zł

2010 - 254 mln zł

I połowa 2011 r - 110 mln zł

Źródło: ARP

Andrzej Okrasiński

Portal Skarbiec.Biz

  

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Kancelaria Prawna Skarbiec.Biz

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA