| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Temat Dnia > Rachunek bankowy

Rachunek bankowy

Każda firma ma obowiązek posiadać minimum jeden rachunek bankowy. Jest to zarazem podstawowa usługa, od której rozpoczyna się kontakt firmy z bankiem. Konto bankowe jest potrzebne przedsiębiorcy m.in. do rozliczeń z urzędem skarbowym, ZUS-em, jak również do płatności na rzecz innych kontrahentów.

Jeżeli podmiot nie może lub nie chce korzystać z usług banku internetowego to czeka go wizyta w standardowym banku. Praktycznie każdy prowadzi rachunki dla podmiotów gospodarczych. Wszelkich formalności związanych z założeniem konta dopełnia się bezpośrednio w placówce. Nie trzeba dzwonić ani czekać na przesyłkę jak w przypadku banków internetowych.

Generalnie koszt usług świadczonych (dla firm) przez banki tradycyjne jest znacznie wyższy niż w przypadku banków internetowych. Wyjątkiem (pozytywnym) jest jednak Alior Bank, który konto dla firm prowadzi bezpłatnie.

Podmiot korzystający z konta „Rachunek zarabiający” może liczyć nawet na premię (50 zł miesięcznie) jeżeli średnie saldo na rachunku wyniesie min. 9.000 zł. Poza tym bank nie pobiera opłaty za pierwsze 20 przelewów w miesiącu (każdy następny kosztuje 1 zł). Kwoty te dotyczą przelewów wykonanych przez internet. Natomiast za przelew wykonany poprzez infolinię lub w placówce banku należy zapłacić odpowiednio 7 i 9 zł.

Bezpłatnie wydawana jest także karta debetowa. Bank nie pobiera za korzystanie z niej opłaty, a za wypłatę z bankomatu Euronetu lub Cash4You liczy sobie tylko 1 zł. W przypadku Alior Banku lepiej nie korzystać z innych bankomatów, ponieważ opłata w tym przypadku wynosi 3% od pobieranej kwoty, i nie mniej niż 5 zł, np. wypłata 1.000 zł z obcego bankomatu będzie zatem kosztowała aż 30 zł!

Wśród standardowych banków interesującą ofertę ma również Multibank. Oferuje dwa główne rodzaje kont dla przedsiębiorców: Multikonto e-Business Class oraz Multikonto Business Class. Pierwsze jest prowadzone bezpłatnie. Za przelew internetowy bank liczy sobie 1 zł (przez pierwsze 6 miesięcy są bezpłatne). Natomiast Multikonto Business Class kosztuje posiadacza 15 zł miesięcznie, tańsze są jednak przelewy internetowe - 50 gr. W obu przypadkach bank nie pobiera opłat za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. Natomiast przelewy wykonane w placówce wiążą się z opłatami w wysokości 5 lub 7 zł (zewnętrzne) i 10 zł (do ZUS i urzędu skarbowego).

Do każdego konta można otrzymać kartę debetową. Jej posiadanie jest szczególnie istotne w przypadku korzystania z usług banku, który nie prowadzi obsługi gotówkowej (mBank oraz VW Bank direct, który posiada tylko jedną placówkę). Jeżeli bank nie posiada placówek operacyjnych, wypłata gotówki z konta jest zwyczajnie niemożliwa. Aby tego dokonać należałoby wykonać przelew na rachunek w banku posiadającym oddziały i tam wypłacić pieniądze.

Karty debetowe służą zarówno do transakcji gotówkowych (wypłaty z bankomatu) jak również do bezgotówkowych (płatności w terminalach płatniczych). O ile transakcje bezgotówkowe są praktycznie bezpłatne, za wypłaty z bankomatów trzeba z reguły płacić.

Poza tym karty debetowe są zazwyczaj płatne - banki pobierają opłaty miesięczne, np. 3 zł za kartę wydaną przez Multibank lub 5 zł w ING jeżeli klient nie wykona transakcji bezgotówkowych na sumę min. 500 zł miesięcznie. Natomiast w BZ WBK opłata za korzystanie z karty debetowej do rachunku firmowego wynosi 25 zł rocznie (pierwszy rok 0 zł), klient nie ponosi za to opłaty miesięcznej. Dla porównania, działający na rynku od ok. 6 miesięcy Alior Bank nie pobiera ani opłaty za wydanie karty ani za jej obsługę.

W przypadku dokonywania transakcji gotówkowej warto zwrócić uwagę na to, z którego bankomatu się wypłaca. Najtaniej lub nawet bez opłat można wypłacać z bankomatów własnych banku (np. BZ WBK i ING). Znacznie droższe są transakcje wykonywane w bankomatach obcych, np. 3% i min 4 zł Multibank lub 3% i min. 5 zł Alior. Banki internetowe, w których nie można wypłacić gotówki w okienku, ustaliły opłatę za wypłatę z bankomatu na poziomie 2 lub 5 zł mBank (w zależności od bankomatu) oraz 5 zł w VW Bank direct.

Alternatywą dla wypłaty z bankomatu jest usługa cashback. Warto zwrócić uwagę, że np. wypłata gotówki w ten sposób kosztuje w VW Bank direct jedynie 50 gr czyli 1/10 kosztu pozyskania gotówki z bankomatu, a mBank świadczy ją bezpłatnie do końca 2009 r.

Robert Sierant

Podstawa prawna:

● art. 87 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 ze zm.,

● art. 22 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie gospodarczej - Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807, ze zm.,

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BEDS.pl

sklep internetowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK